Jak vybrat multifunkční hrnec

Co vlastně je ten multifunkční hrnec? Je to elektrický kuchyňský spotřebič, který dokáže v kuchyni nahradit řadu dalších spotřebičů a nádob. Můžete ho použít místo klasické trouby fritézy, pánve i pomalého hrnce.

Multifunkční hrnec můžete vybrat podle toho, pro kolik lidí vaříte. Objem vnitřní nádoby se pohybuje od 4 litrů do 12,5 litrů, samozřejmě čím je větší, tím víc místa v kuchyni zabere. Kromě velikosti je důležité i to, co multifunkční hrnec všechno umí a jak složitá je jeho údržba.

Co zvládne multifunkční hrnec

V multifunkčním hrnci můžete vařit v páře, dusit, smažit, péct, fritovat, udělá vám jogurt nebo připraví rýži přesně jako v rýžovaru. Uvaříte si v něm oběd nebo upečete moučník, jeho využití je všestranné. Běžně dnes najdete hrnce, které mají kolem dvaceti různých funkcí. Přirozeně platí, že čím více jich je tím dražší je model. Přestože se na něm asi nevyplatí příliš šetřit, je ale dobré zvážit, jaké funkce doopravdy využijete. 

Ovládání a údržba

Dobré multifunkční hrnce mají vnitřní nádobu s nepřilnavou vrstvou, takže se s ní snadno pracuje a stejně lehce se i umývá Obvykle není problém s mytím v myčce na nádobí, tady vás limitují jen rozměry. Vyhýbejte se agresivním chemickým prostředkům, aby se povrchová vrstva neporučila, stejně tak se vyvarujte ostrých kovových předmětů. Pro míchaní a obracení volte raději dřevěné nádobí.

Naučit se ho používat je také dost jednoduché, většina těchto hrnců má přehledný displej a tlačítka s lehce pochopitelnými symboly. Jen těžko si navolíte nevhodný program. Navíc e každému hrnci dostanete i srozumitelný návod, díky němuž se naučite ovládat multifunkční hrnec opravdu rychle.

Naše rada na závěr: využívejte všechny funkce svého multifunkčního hrnce, právě jeho všestrannosti je tou největší výhodou přístroje. Vařit v něm dokáže i začátečník, zvlášť když i vybere model, který se sám vypne, když je pokrm hotový.