Vzduch v domácnosti skrývá různá překvapení, asi byste byli překvapeni, co všechno dýcháte i v dobře uklizeném bytě. Prach, roztoči, pyl, spóry plísní, ale i chemické látky jako například rozpouštědla či cigaretový kouř, to všechno se dostává do našich plic s každým nadechnutím.
Víc než 40 % lidí má v dnešní době nějakou formu alergie, to znamená, že jejich imunitní systém nepřiměřeně reaguje na některý alergen. Většinu z nich najdete běžně ve vzduchu doma. Proto dnes stále víc lidí sází na čističky vzduchu, aby odstranily co možná nejvíce alergenů a případně upravily vzduch, který dýcháme.
Tipy pro výběr čističky
Asi nejdůležitějším parametrem při výběru čističky je výkon. Aby vaše investice nebyla zbytečná, potřebujete takový přístroj, který dokáže vyčistit všechen vzduch v místnosti. Před výběrem tedy spočítejte metry krychlové vzduchu, které budete potřebovat čistit a podle toho volte výkon čističky.
Dalším kritériem výběru, které může o volbě čističky rozhodnout, je hlučnost provozu. Jestliže ji chcete umístit do ložnice, je vhodnější model s tichým chodem, v obýváku obvykle hlučnější nevadí.
Zamyslete se také nad tím, co všechno potřebujete ze vzduchu odstranit. Máte doma alergika? Pak je rozhodně lepší pořídit takovou čističku, která odfiltruje prach, pyl, roztoče, některé si poradí i s bakteriemi a viry. Další modely si poradí s cigaretovým kouřem, smogem či různými škodlivými plyny. Ty jsou sice nákladnější, umí ale vyčistit vzduch opravdu důkladně.
Typy filtrů u čističky na různé nečistoty
Zvolený filtr je další důležité kritérium při výběru. HEPA filtr s téměř stoprocentní účinností. Může mít navíc antibakteriální ochrannou vrstvu. Přídavkem k HEPA filtru bývá i filtr s aktivním uhlím, který zachycuje zápachy a zapáchající látky. Vodní filtr patří mezi nejtišší, je ale mnohem méně účinný (50 – 70 %). Dokáže ovšem zároveň zvlhčovat vzduch.
Na viry, bakterie, pyl nebo plísně je vhodný elektrostatický filtr, ten přitahuje částice ze vzduchu pomocí statické elektřiny. Jeho chod je tichý, není ale účinný na zápach a kouř. Fotokatalitické filtry rozkládají zachycené bakterie, viry a toxiny obecně pomocí UV záření. Díky němu vzniká jako vedlejší produkt ozón, ovšem v množství menším, než je běžně v přírodě, neměl by tedy zhoršit ani zdravotní stav lidí na ozón citlivých. Takový filtr není třeba měnit.