Jak správně vybrat vysavač pro alergika?

Pokud máte doma alergika nebo jste vy sami alergičtí, jistě nechcete, aby vás doma tyto alergeny dráždily. S tím vám může pomoci i kvalitní vysavač. Jak ale poznat kvalitní vysavač, který vám mikroskopické alergeny pouze nerozvíří po místnosti?

Po zavedení energetických štítků u vysavačů se vývoj lepších vysavačů výrazně posunul. A ačkoliv se energetické štítky již nepoužívají, stále musí být u vysavačů změřena účinnost vysávání i čistota výstupního vzduchu, která je obzvlášť důležitá pro alergiky. Je to hodnota udávající množství prachu a dalších alergenů, které vysavač nezachytí a jsou tak uvolněny zpět do vzduchu. Proto pokud vybíráte vysavač do domácnosti s alergikem, dívejte se na tuto hodnotu. U nového vysavače požadujte hodnotu zpětných emisí ve třídě A.

Co znamenají hodnoty uvedené na obalu

U vysavačů se většinou uvádí tři hodnoty např. A/A/A. První a druhá uvádí účinnost vysavače na tvrdých podlahách a na kobercích, třetí písmeno pak uvádí účinnost filtrace a zpětných emisí. A co to znamená v praxi? Třída filtrace A znamená, že zpět do ovzduší se z vysavače uvolní méně než 0,02% vysátých mikroskopických nečistot a alergenů. Takové hodnoty dosahují pouze kvalitní vysavače, které s nejvyšší třídou filtrace – HEPA 13.

Alergie
Alergie

Dávejte pozor na způsob čištění

Věnovat pozornost byste měli i způsobu, jakým se vysáté nečistoty z vysavače odstraňují, aby nedošlo k opětovnému rozvíření alergenů. Sáčky do sáčkových vysavačů bývají často opatřeny hygienickým uzávěrem, který se sám uzavírá při otevření vysavače nebo je možné jej zavřít ručně. Sáček s hygienickým uzávěrem pak jednoduše vyjmete z vysavače a přemístíte do odpadu.

Bezsáčkové vysavače

U bezsáčkových vysavačů, kde jsou nečistoty vysávány do separační nádoby, je vyprázdnění bez rozvířeného prachu trochu složitější. Nejnovější kvalitní vysavače však mají vyprazdňování prachové nádoby natolik propracované, že je vysypávání nádoby snadné a do styku s prachem již vůbec nepřijdete.

Vodní vysavače

Populární jsou také vysavače, které jako filtrační medium používají vodu. I vodní vysavače by však měli mít na výstupu vzduchu kvalitní HEPA filtr, který zachytí i ty nejmenší částečky způsobující alergie. Tyto částečky totiž nejsou smáčivé vodou a vodní filtr je nedokáže dostatečně zachytit a dostanou se zpátky do ovzduší.

Centrální vysavač

Skvělým řešením nejen pro alergiky může být centrální vysavač, který odvádí vysátý vzduch mimo obytné místnosti a nehrozí tak vypuštění alergenů zpět do místnosti. Nevýhodou těchto vysavačů však je složitá instalace stroje, na kterou je dobré myslet již při stavbě domu.