Jak prosvětlit obývací pokoj? Máme pro vás 6 tipů

Stačí mít malá okna, mít je situovaná na sever nebo před nimi vzrostlý košatý strom a rázem je  v obývacím pokoji málo světla. Jak se s touto situací vypořádat a pokoj prosvětlit? Pomůže volba správných barev i osvětlení. Přinášíme ještě pár tipů navíc, s nimiž rozhodně neuděláte chybu.

Nemusíte porážet strom před domem ani bourat zdi a zvětšovat okna, aby bylo v interiéru víc světla, než jste mli dosud. Chce to jen soustředit se na detaily a nebránit světlu, aby mohlo do místnosti a aby se mohlo odrážet.

Tipy na prosvětlení obývacího pokoje

Přirozené světlo nám jde do interiéru okny, takže první tipy patří právě jim. Jejich velikost asi neovlivníte bez rozsáhlejší rekonstrukce, přesto sš dá množství světla, které vám okny do bytu jde, zvětšit.

1. Sundejte závěsy

I ty nejsvětlejší závěsy vám kousek okna po stranách ukrojí a tím zmenší plochu, kterou vám  světlo do obýváku proniká.

2. Myjte okna

Špinavými okny se světlo do pokoje neprodere. Proto je myjte často. Častěji, než se vám chce.

3. Nedávejte květiny na parapet

Další překážkou pro přirozené světlo z venku jsou vzrostlé květiny na okenním parapetu. I když ty orchideje vypadají z ulice velmi dobře, je nutné přestěhovat je jinam.

Tmavé plochy na stěnách pohlcují hodně světla, takže pokoj pak vypadá ponuře. Abyste ho příjemně prosvětlili, jsou tu další tipy, tentokrát spojené se stěnami a barvami.

4. Sundejte obrazy

I takový detail, jako je obraz na stěně, může pohltit potřebné světlo. Zvlášť když je namalovaný temnými barvami. Stěny nemusíte nechat holé – dopřejte si pár menších grafických listů nebo fotografií v úzkém světlém rámečku.

Tip: Levné obrazy na stěně.

5. Pověste zrcadla

Mnohem užitečnější budou na stěnách zrcadla. Lesklé plochy odráží světlo do prostoru, takže působí světleji. A také opticky zvětšují interiér, což se vám jistě také bude hodit.

6. Světlé barvy

Vašim stěnám v obýváku prospějí světlé barvy. A to nehovoříme jen o bílých stěnách, také nábytek by měl být světlý a ideálně v lesku. Aby interiér nepůsobil příliš sterilně, rozsviťte ho zajímavými detaily ve výraznějších barevných tónech.