Jak přizpůsobit domácnost alergikovi

Nejčastějšími alergeny v domácnosti jsou prach a roztoči, proto domácnost s alergikem musí být zařízena tak, aby neměly moc možností se v bytě usadit.

Je rozumné úplně se rozloučit s bytovým textilem, kde se prach i roztoči drží, především jsou to těžké sametové závěsy, huňaté přehozy přes postel, čalouněné pohovky či koberce s vysokým vlasem. Také je dobré odstranit vše, co komplikuje úklid v bytě. Ten je totiž v případě alergika zásadní, abychom udrželi množství alergenů na spodní hranici.

Vysavač a čistička vzduchu na prvním místě

Výkonný vysavač s vodním nebo kvalitním HEPA filtrem (ideálně kombinací obou) je nutný základ každé domácnosti s alergikem. Dokáže vás zbavit opravdu velké části alergenů ve vašem bytě, takže se u nemocného sníží projevy alergie na minimum.

Z toho důvodu je v pokoji, kde se alergik nejčastěji nachází, vhodné instalovat i čističku vzduchu. Není nijak rozhodující, jestli vyberete typ, co žene vzduch přes filtr a tím ho čistí, nebo takovou, co odlučuje prach pomocí elektrostatického pole.

Postel je ráj roztočů

Víte, že když nebudete ráno postel stlát, obsadí ji méně roztočů, než když necháte lůžkoviny větrat? Ti drobní okupanti našich postelí totiž mají rádi vlhko a tmu, naopak vůbec nemají rádi průvan. Z toho vyplývá, že alergikova postel by měla být dobře odvětrávaná. Matrace pravidelně vysávejte a lůžkoviny perte ob týden.

Pokud jde o výběr matrace, už ten může výrazně snížit počet roztočů, kteří by mohli člověka s alergií obtěžovat. Na potahy se pak používají různé bariérové textilie, využívá se nanovlákno.

Minimalismus zjednoduší úklid

Asi první, co vás v bytě s alergikem zaujme, je naprostá absence různých lapačů prachu, často chybí i pokojové květiny. Byt je obvykle zařízen úsporně, minimalisticky, takže se pravidelný úklid zjednoduší  urychlí.