Jak pěstovat žlutou cuketu

Pěstování žluté cukety se nijak neliší od pěstování cukety zelené. Pokud jste přemýšleli o pěstování cukety žluté neboli cukíny, nemusíte se ničeho obávat, zvládne to i zahrádkář – začátečník. Nabízí se vám možnost vypěstovat si cukety ze semen nebo si kupte v zahradnickém centru již vzrostlé, vitální sazeničky.

Stanoviště a půda

Cukíny mají rády slunečné místo, ale nevadí jim i polostín. Místo by mělo být teplé a chráněné před silným větrem. Před vysazením  je vhodné záhon prohnojit. Často se vysazuje přímo na kompost, kde má po celou dobu dostatek živin. Přibližně tři týdny před výsevem můžete záhon přikrýt černou fólií, aby se zemina důkladně prohřála.

Výsev i výsadba

Pěstováním žlutých cuket můžete zahájit přímo výsevem semen na určené místo, nebo se nabízí možnost předpěstovat si sazeničku doma v květníku. Semena vysévejte až květnu, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Na jedno místo se dávají tři semena a skupinky by měly být od sebe asi 1 m. Po vyklíčení se ponechává z těch tří rostlin vždy ta nejsilnější.

Sazeničky je možné si předpěstovat doma za oknem. Do květníku o průměru 10 cm dejte 2 semínka. Až vám vyklíčí, přesaďte sazenice každou zvlášť. Na záhon se vysazují též v květnu. Výhodou však je, že mají v růstu náskok, a proto vám začnou dříve plodit.

Péče

Cukíny potřebují dostatek vláhy, jinak bývají plody menší a tvrdé. Pokud jste nevysazovali cuketu na kompost, doporučují se v první polovině vegetativního období jednou týdně hnojit organickými hnojivy. Rostoucí plody je vhodné vypodložit suchým mulčovacím materiálem, nabízí se například sláma. Cukety jsou náchylné na plísňové choroby.

Sklizeň

Plody cuket se sklízí až dorostou do délky 10 cm až 15 cm, nejvíc ale 20 cm. Menší cukety jsou lahodnější a jemnější.Nemusíte se ovšem bát, i přerostlé plody v kuchyni jistě využijete. Cukety plodí opakovaně a po celou sezónu.