Jak pěstovat slunečnici roční

Slunečnice jsou v našich zahradách vítané stálice. Už naše prababičky je pěstovaly, tato sluníčka plná semínek s velmi dobrými výživovými hodnotami.

Jestli se chcete i vy pustit do pěstování jednoletých slunečnic, dáme vám pár tipů, jak na to. Naštěstí není péče o ně nijak náročná, takže příští rok můžou zdobit i vaši zahradu.

Něco o slunečnici

Slunečnice pochází ze Severní Ameriky, odkud ji přivezli Španělé v 16. století. Od 18. století se ze slunečnicových semen začal lisovat olej a zralá semena se stala vyhledávanou pochoutkou nejen pro ptáky.

Vyžaduje slunné stanoviště na jihu nebo jihozápadě, vyhovuje jí propustná půda s dobrou zásobou živin. Slunečnice je poměrně náročná na vodu, ale nesnáší přemokření kořenů. Nedělá jí dobře vysoká hladina spodní vody. Nezakořeňuje nijak hluboko, proto vzhledem k jejich výšce, je lépe ke stonku raději přistavit oporu, aby je nepolámal či nevyvrátil vítr.

Pro začátečníky jsou lepší nižší zakrslé odrůdy, které se svými barevnými varietami vyjímají jako obruby záhonů.

Tipy na pěstování

Semena slunečnice vyséváme koncem dubna až začátkem května buď rovnou na záhon do půdy do hloubky asi 2,5 cm, nebo si sazenice předpěstujeme v sadbovačích a na záhonky vysazujeme již vzrostlé mladé rostlinky.

Sazenice si předpěstujte, jestli chcete, ať vám v létě vyrostou do větších výšek.  

Na květy se můžete těšit v období prázdnin, tedy v červenci a srpnu. Pokud chcete sklidit zralá semena, musíme je třeba je včas oddělit od květního úboru a nechat sušit na vzduchu.

Jak využít slunečnici

Semena obsahují především kolem 45 % tuku, bílkoviny, glyceridy a steroly. Používají se k výrobě slunečnicového oleje, který obsahuje zejména kyselinu linoleovou a olejovou. Slunečnicový olej má protisklerotické účinky a výborně se hodí pro přípravu léčivých mastí. Zevně se užívá například při zánětech a zapaření, vnitřně pak 2 až 4 čajové lžičky denně ke zlepšení ostrosti vidění.

Okvětní lístky přidáváme do čajových směsí na snížení horečky a proti pocení, k podpoře trávení a činnosti jater.