Jak pěstovat len setý

V textilním průmyslu se len využžívá pro svoji vysokou trvanlivost a pevnost, díky své schopnosti regenerace. Vlákna jsou velmi pevná, trvanlivá a odolná. Dokáže sát vodu, což ze lnu dělá skvělý materiál na šití ložžního prádla, utěrek, letních obleků a podobně.

Len se užívá i v léčitelství, konkrétně lněná semínka. Mají protizánětlivé vlastnosti, působí jako šetrné projímadlo, snižují hladinu cholesterolu,jsou prospěšná cévnímu systému a srdci. Ženám upravují menstruační cyklus, případně zmírňují klimakterické potíže. Lněný olej užívaný vnitřně má výborné výsledky při léčení nemocí jater a kornatění cév, upravuje vysokou hladinu cholesterolu. Zevně se používá při kožních zánětech, na spáleniny a na suchou pleť. To je dost důvodů, proč si len vypěstovat na své zahrádce.

Jak na pěstování lnu

Len setý není příliš náročná rostlina, takže není důvod si ho na zahradě nevysít. Sice se pěstuje především průmyslově, jeho krásné modré květy ovšem mohou zdobit vaše záhony a ještě si sklidíte léčivá semínka pro další použití.

Na výsev je lepší použít semena mořená proti škůdcům, hlavně proti dřepčíkům a třásněnkám. Zasít je můžete buď do řádků s rozestupem 8 -10 cm nebo semena jen rozhodit na vytipovaném místě. Měly by být asi 2 centimetry hluboko. Len se vysévá koncem března do lehce kyselé odplevelené půdy, je vhodné průběžně ho zbavovat plevele, aby nepolehával. Jinak nepotřebuje žádnou výjimečnou péči, jen dostatek vláhy. Během suchého léta je tedy nutné ho zalévat

Možné choroby lnu

Na mladých rostlinách se mohou ve vlhkém počasí objevit poškození na spodní části stonku houbami působícími spálu lnu černou hnilobu kořenů lnu. Houbové onemocnění a rzi se mohou objevit i na dozrávajících rostlinách, v takovém případě je vhodný fungicidní postřik, ale obvykle stačí dobře namořená semena. Sklízí se dozrálé tobolky.