Jak pěstovat kanadské borůvky

Velkoplodé borůvky jsou v posledních letech velice oblíbené a to zejména odrůda kanadských borůvek (Vaccinium corymbosum).  Pěstování kanadských borůvek se rozšířilo především proto, že rostliny mají velké množství velkých a chutných plodů. Tato dřevina se také pěstuje jako okrasný keř, který dosahuje výšky 1,5 m a je až 2 m široký. Keře jsou celkem mrazuvzdorné a na podzim vás překvapí krásným červeným zbarvením listů.

Výsadba kanadských borůvek

Borůvky můžete vysazovat během roku kdykoliv. Vhodný výběr stanoviště je důležitý. Milují vyšší vlhkost vzduchu, přesto by jejich místo mělo být slunné. Bez dostatku slunce vám borůvky nebudou plodit. Půda musí být dostatečně kyselá, lehká a propustná. A počítejte s tím, že potřebují i dostatek prostoru.

Pro výsadbu borůvek je dobré vykopat jámu, kam nasypete hlínu smíchanou s trochou rašeliny, stejným substrátem pak borůvky zasypete. Průměr jámy je přibližně 80 cm a hloubka by měla být asi 40 cm. Vzdálenost mezi keři dodržujte okolo 1 metru. Při výsadbě borůvek se doporučuje mít více keřů, jeden keř vám sice bude také plodit, ale při větším počtu keřů borůvky více plodí. Vysazujeme-li více borůvek, je lepší místo jam vykopat příkop a nebo vsadit do jedné jámy více keříků, které se spojí a působí dojmem keře jediného.

Péče o kanadské borůvky

Hnojivo pro borůvky musí být určené pro kyselomilné rostliny. Půdu můžete prohnojit před výsadbou, ale v období  vegetace určitě na hnojivo nezapomeňte. Je důležité, aby přípravek neobsahoval chlór ani vápník. Nejvhodnější zálivkou pro borůvky je dešťová voda. Je dobré vyhýbat se tvrdé vodě, ta borůvkám nesvědčí. Půdu kolem keřů udržujte stále vlhkou. Borůvky můžete mulčovat, aby nevysychaly. Na vodu jsou dost náročné, zálivka před sklizní ovlivňuje kvalitu a velikost sladkých plodů.

Plody sbírejte přibližně 10 dní poté co zfialoví. Nejvíce plodný bývá keř kolem šestého roku, to můžete sklidit 2 kg borůvek z každého keře. Období sklizně trvá měsíc, protože plody dozrávají postupně.