Jak pěstovat hyacint

Hyacint (Hyacinthus) je rostlina, která  pochází z Asie. Jeho bohatý hrozen květů oznamuje svou přítomnost silnou vůní, což ho prozrazuje již z dálky. V dnešní době je oblíbeným jarním poslem a dárkem, k dostání je v malém květináčku ve fázi těsně před rozkvětem. 

V případě, že vás někdo obdaří touto voňavou květinou, využijte toho a začněte si ho pěstovat. Pro pěstování hyacintů můžete zvolit zahradu či balkon, stejně dobře ho můžete pěstovat v bytě u okna na parapet.

Kdy sázet hyacint

Cibule hyacintů vysazujeme na podzim, v období od září do října, na slunné místo, kde bude mít lehkou, propustnou půdu. Dostatek živin mu dopřejeme vyzrálým kompostem, díky tomu se budeme na jaře těšit z krásných květů. Vysazovat do půdy ho můžeme i na jaře, po odkvětu.

Do připravené půdy vysazujeme cibule do hloubky přibližně 12 až 15 cm. Vzdálenost od jednotlivých cibulí by měla být cca 10 až 16 cm, ať mají rostliny dostatečný prostor.

Péče o hyacinty

Hyacint není není náročný na pěstování, stačí mu jen mírná zálivka. Květina nevyžaduje ani hnojení, důležité však je odstranění zaschlých květů, aby se vám rostlina zbytečně nevysilovala kvůli tvorbě semen. Hyacint můžete nechat v zemi po celý rok, ale nemá rád moc velké mrazy, protože se hodně namáhá přežít a výsledkem pak jsou malé hrozny květů. Z tohoto důvodu se doporučuje cibuli z půdy vyjmout zhruba v červnu po odkvětu. Po vyjmutí cibuli očistěte a skladujte v suchém prostředí.

Rozmnožování hyacintů

Hyacint netvoří dceřiné cibulky, množí se rozmnožovacími cibulkami, neboli brutem. Proces podpoříte diagonálním naříznutím cibulové báze. Naspod, kde je cibulka širší, udělejte dva řezy do kříže. Řezné plochy poprašte rozdrceným dřevěným uhlím. Cibulku zasaďte křížem nahoru a ponechejte květináč s cibulkou na teplém místě, dokud nevytvoří malé cibulky.