Jak pečovat o rty

Rty jsou velice citlivé na výkyvy počasí, především sluneční záření za horkých letních dnů a naopak na mrazivé počasí. V takových případech vysychají a jsou popraskané. Pokud o ně dobře nepečujeme.

Rty jsou obecně náchylné k vysychání, protože nemají mazové žlázky. Logicky proto potřebují pravidelnou hydrataci, ale také kvalitní výživu, aby byly zdravé, pružné a svůdné na pohled. Pokud chcete vědět, jak pečovat o rty za každého počasí, věnujte pozornost těmto několika tipům.

Ani krok bez balzámu na rty

Právě proto, že rty nemají vlastní tukovou vrstvu, je velmi vhodné je co nejvíc mazat. Kromě různých balzámů a jeleních lojů je možné využít i různé pomocníky z kuchyně,například olivový nebo kokosový olej. Kromě toho, že zmíněné přípravky a oleje rty zvláční, dodají jim i potřebnou výživu. 

Balzám na rty, který používáte v létě, by měl mít vysoký ochranný faktor proti UV záření, stejně tak i ten, který si s sebou berete v zimě na hory. Zimní pomáda by neměla vůbec obsahovat vodu, aby na rtech nezamrzala a rty nepraskaly. 

Zkuste peeling

Díky peelingu rty zbavíte částeček odumřelé kůže, ty se důkladně prokrví a získají zdravou barvu. Peeling můžete provádět zubním kartáčkem během čištění zubů. Jestliže používáte kartáček s tvrdšími štětinkami, neprovádějte peeling častěji než jednou týdně.

Existují i přípravky na peeling rtů, jimiž můžete rty ošetřit, nebo můžete zkusit peeling připravit doma. Stačí smíchat trochu cukru s medem a olivovým olejem. Směsí jemně promasírujete rty, opláchnete a na závěr ještě můžete přetřít balzámem na rty.

Péči o rty podpoří zdravá výživa

Kondici rtů ovlivňuje také životní styl, především výživa a pitný režim. Důležité jsou především zinek, vitaminy skupiny  B a vitamin A, ty nám pomáhají pleť i rty udržovat v perfektní kondici. Vypít bychom měli denně v průměru 2 – 2,5 litru vody. Měli byste opravdu pít hlavně vodu a neslazené nápoje, ty slazené totiž podporují kvasinkové infekce, často  způsobují i infekci rtů. 

Jestliže během dne zjistíte, že máte suché rty a balzám není po ruce, místo jejich olíznutí si raději dejte doušek čisté vody, to jim prospěje mnohem víc.