Jak omezit příjem cukru

Jestli patříte k těm, kdo si dávají tradiční novoroční předsevzetí, že shodí přebytečné kilogramy nebo že se začne zdravě stravovat, asi zrevidujete i denní příjem cukru.

Průměrný dospělý Čech spořádá za den cca 23 lžiček přidaného cukru, přitom nadměrná konzumace cukru způsobuje hormonální nerovnováhu, vysokou únavu, vytváří tuky a má i negativní účinek na kvalitu pleti. Jak se tohoto špatného návyku zbavit?

Pijte vodu

Mnoho konzumovaných cukrů je rozpuštěno v nápojích. A nejsou to jen limonády a džusy, ale i slazený čaj či káva. Jestliže tyto nápoje nahradíte vodou, vaše spotřeba cukru výrazně klesne a s ní i riziko cukrovky II. typu v pozdějším věku.

Pokud vám obyčejná voda nechutná, zkuste si do něj nakrájet jakékoliv ovoce, případně si ji ochuťte bylinky. Tento oblíbený letní nápoj vám výborně poslouží i teď v zimě, navíc vám dodá nezbytné vitamíny, hlavně vitamín C.

Náhradní sladidla

Místo rafinovaného cukru začněte používat náhradní přírodní sladidla, která jsou nejen zdravější, ale dodají tělu méně energie. U cukrů je totiž potíž, že když energii z nich nespálíte pohybem, uloží se ta přebytečná v těle ve formě tuků.

Opatrně ale s používáním medu či agáve, u nich je energetická hodnota přibližně stejná, jako je to v případě cukru. Lepší variantou je například stévie, bylinka se stonásobně vyšší sladivostí a s minimální energetickou hodnotou.

Volte alternativy

Máte ve zvyku dát si něco sladkého ke kávě, dezert po obědě či sladkou tečku po večeři? Napište si seznam všeho sladkého, bez čeho se během dne neobejdete. Potom se zamyslete a najděte vhodnější a zdravější variantu. Místo zákusku s máslovým krémem zkuste zmrzlinu připravenou během chvilky z jogurtu a mraženého ovoce, místo vdolečku ke kávě zkuste ovocný salát a podobně. Nahradit sladkosti ovocem je nejsnadnější způsob, jak omezit cukr a přitom uspokojit chuť na sladké.