Jak na výběr zahradního nábytku, aby krásně vypadal a dlouho vydržel?

Trávit čas relaxováním při pohodlném posezení na čerstvém vzduchu a přitom se nemuset vzdálit z domova je prostě k nezaplacení. A každý, kdo má zahrádku nebo alespoň terasu, by se pod toto tvrzení jistě podepsal. Pojďte se mrknout na pár rad ohledně výběru toho nejvhodnějšího nábytku, který bude zároveň lahodit vašemu oku.

Kolik péče chcete svému zahradnímu nábytku skutečně věnovat?

Zdá se to jako úplně zbytečná otázka. Protože jen málokdo by si dobrovolně přidělával práci. Jakmile ale jde o krásu nebo design, někdy není tak úplně na výběr.

Proto, pokud chcete, aby vaše zahrada, balkon či terasa oplývaly stylovým zahradním nábytkem, vybírejte si ten správný materiál či zpracování vždy s ohledem na povětrnostní podmínky daného místa.

Zoufat ale nemusíte, ani v případě, že se zamilujete do nábytku, který není tak úplně vhodný na vaši terasu či zahradu. Jen se budete muset smířit s tím, že jakmile si všimnete blížících se mraků, bude potřeba jít nábytek schovat pod střechu nebo jej nějakým způsobem přikrýt. Případně, pokud půjde o přírodní materiál, jej na konci každé sezóny zbrousit a udělat novou vrstvu povrchové úpravy.

Obchody nabízejí nepřeberné množství druhů, velikostí i designů zahradního nábytku

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro pořízení nového zahradního nábytku, byste měli vědět, jaký typ a přibližný vzhled hledáte. V kategorii jídelního nábytku na vás čekají přenádherné sety stolů a židlí nebo stylových pohodlných křesílek v různých velikostech i zpracováních. Milovníci jednoduchých tvarů si tak přijdou na své stejně jako ti, kterým se na balkon hodí spíše vybavení v boho nebo ozdobném stylu.

Hledáte spíše zahradní nábytek, na kterém budete odpočívat s knihou v ruce, opalovat se nebo po večerech rozvíjet nekonečné debaty s kamarády? I v tomto případě záleží pouze na vašich preferencích. Čekají na vás závěsná křesla, rozkládací židle, sety křesílek s kávovým stolkem, houpačky i neuvěřitelně pohodlná lehátka. V provedení mnoha různých materiálů, barev, voděodolných látek a stylů ale narazíte dokonce i na kompletní venkovní sedací soupravy. A to včetně konferenčního stolku a zatahovacího přístřešku.

Jaké materiály jsou nejvhodnější do nezastřešených exteriérů?

Jak již bylo řečeno, nejlepším způsobem, jak zajistit zahradnímu nábytku vysokou životnost a dlouhodobě skvělý vzhled i v případě nezastřešených prostranství, je vybírat si z vhodných materiálů.

Jako první se nabízí plast. Ten má totiž velmi dobré vlastnosti. Je odolný vůči vlhkosti i větru. Kvalitní plastový zahradní nábytek také skvěle čelí slunečnímu záření. Zároveň právě v této kategorii obvykle narazíte na ty cenově nejvýhodnější kousky.

Další možností do venkovních prostor vystavovaných všem rozmarům počasí je nábytek kovový. Ani u něj se nemusíte bát šisování při dlouhodobém vystavování slunečním paprskům. Díky povrchové úpravě kovu je nábytek ale odolný i vůči vlhkosti.

U moderních modelů venkovního nábytku je samozřejmostí také čalounění ve zcela voděodolném provedení.