Jak na pěstování lanýžů

Na možnost pěstovat lanýže v našich podmínkách, upozorňovali mykologové už před sto lety. Byly poměrně běžnou ingrediencí mnoha receptů, jak to potvrzuje soudobá kuchařská kniha.

Aroma lanýžů je velmi silné, připomínající až zatuchlinu nebo petrolej, mnoha lidem je až nepříjemné.Ale všichni, kdo lanýže  jedli, se shodnou na tom, jejich chuť se nepodobá ničemu jinému a nedá se také ničím nahradit. Proto se Evropa vrací k jejich pěstování tak, jak tomu bylo v meziválečném období.

 

Jak si vypěstovat vlastní lanýže

V našich podmínkách se v lanýžárnách nejlépe daří druhům, které se dají najít i v našich lesích. Jsou to lanýž letní (Tuberaestivum). lanýž Borchiův (Tuber borchii) a vyhledávaný lanýž černovýtrusný (Tuber melanosproum). Jestliže se rozhodnete pro jejich pěstování, začněte tím, že si pořídite sazenici naočkovanou některým z těchto druhů. Obvykle je dostanete na borovici, kaštanu jedlém nebo na dubu, dají se ovšem sehnat i jiné dřeviny.

Na jaře nebo na podzim zasadíte naočkovaný stromek na vytipované místo. Stromek vyjmete z květináče, zasadíte a jámu naplníte zeminou tak, aby byl kořenový bal na všech stranách dobře obsypaný. Půdu pak trochu udusejte. Okolí stromku (1/2-1 m) je důležité i po výsadbě udržovat bez plevele. Rovněž je nutné čas od času obnovit mulčovací vrstvu, v létě chrání před vysycháním, v zimě před mrazem. V době sucha stromek pravidelně zalévejte.

Jestliže si chcete založit celou lanýžovnu,  sázejte stromky do sponu cca 3×3 m. Okolní vegetaci odstraňte do vzdálenosti jednoho metru a zpracujte půdu do hloubky cca 30 cm. Pokud není pozemek oplocený, je vhodné obalit stromky pletivem, aby se zabránilo okusu divokou zvěří. Běžně dostupná pletiva kromě jiného redukují sluneční záření, což oceníte na silně osluněných stanovištích. Nepoužívejte žádnou chlévskou mrvu!