Jak na mšice

Nejčastějším škůdcem na zahrádkách bývají mšice. Bohužel se nimi ale můžete setkat i doma, kde občas parazitují na některých pokojových rostlinách. Během krátké doby dokážou způsobit rozsáhlé škody a proto je dobré s mšicemi zatočit hned, jak na ně přijdete.

Zbavit se těchto škůdců můžete různými postřiky zakoupenými ve specializovaných obchodech, nebo máte možnost vyzkoušet boj proti nim bez chemie – některou ze zaručených babských metod.

Kopřivový postřik

Natrhané kopřivy dejte do kbelíku s vodou. Je dobré nechat kbelík někde na sluníčku, aby kopřivy asi týden kvasily. Nádobu můžete překrýt nějakým víkem, aby vás neobtěžoval pronikavý zápach hnijících kopřiv. Po týdnu můžete postřik aplikovat poléváním z konve či jiné nádoby přímo na zasažené rostliny. Účinnost bývá velice efektivní již za krátkou dobu. Stejný postřik si můžete vyrobit také z pelyňku či česneku.

Mýdlová voda

Na mšice můžete vyrazit také s mýdlovou vodou. Postřik bývá vyroben z jednoho dílu mazlavého mýdla na padesát dílů vody. Aplikujte stejným způsobem.

Olejový postřik

Olejový postřik můžete klidně použít na zeleninu či bylinky, které budete následně konzumovat. Není nijak závadný. Postup je jednoduchý: jeden decilitr řepkového oleje rozpustíte v jednom litru vody a rostliny tím následně postříkáte. Tímto postřikem škůdcům zalepíte dýchací otvory a  tím je zahubíte.

Na pokojové rostliny můžete použít koncentrovaný postřik z levandulového oleje. Ten vám ještě nádherně provoní byt.

S tabákem na mšice

V jakékoliv trafice si kupte balík tabáku. Vůbec nekoukejte na kvalitu, klidně sáhněte pro ten nejlevnější. Tabák budete pomalu vařit (přibližně hodinu) v poměru 150 g tabáku na 3 litry vody. Rotztok necháte vychladnout a poté přecedíte přes jemné síto nebo starou silonovou punčochu. Hotový výluh naředíte s vodou v poměru 1:1 a poté postříkáte napadené rostliny.

Pomohou vám květiny

Doporučují se v blízkosti rostlin, které bývají napadené mšicemi, vysázet lichořeřišnice. Působí na mšice jako lapače. Košťáloviny si ochráníte před těmito škůdci tak, že v jejich blízkosti vysázíte kopr. Mezi růže můžete vysadit pár paliček česneku.