Jak na moly v domácnosti

Nezvaní hosté ve vaší kuchyni nebo v šatníku vždy přinesou jen starosti. Malí, šediví motýlci, co nejčastěji okupují vaší domácnost, jsou šatní a potravinoví moli. Tito mistři ve schovce se rychle rozmnožují a není snadné je definitivně vyhubit. Musíte na to jít pečlivě a systematicky.

Jaký mol vás trápí

Mol šatní má lesklá stříbrná křídla a v jeho jídelníčku je důležitý kreatin, který je obsažen především v bavlně. Není tedy divu, že řádí právě ve vaší skříni či prádelníku. Největší škodu způsobují jejich larvy.

Pokud jste našli motýlka s hnědými fleky, jsou to moli potravinoví. Nejčastěji je naleznete v mouce, rýži, luštěninách, taky mají rádi čokoládu, sušené houby, ale i sušenky či strouhanku.

Prevence

  • V první řadě byste ve své spíži měli udržovat pořádek. Pravidelně uklízejte vaše poličky s potravinami, pokaždé je zároveň vydezinfikujte. Kontrolujte místa, kde by se mohli usadit, hlavně otevřené sáčky se suchými potravinami.
  • Pokud nemusíte, nedělejte si velké zásoby. V případě, že vaší spíž navštíví mol, veškeré zásoby budete nuceni vyhodit.
  • Mouky, luštěniny a jiné sypké potraviny skladujte v uzavíratelných dózách. Stejně tak se doporučují skladovat i těstoviny.
  • Vaše šatní skříně též potřebují prevenci. Vhodné je skříň čistit vlhkou prachovkou.Svou pozornost by měly dostat vytapetované plochy vestavěných skříní, protože moli mají rádi jejich záhyby, kde se dají schovat, kde mají klid a  hledat je tam nikdo nebude.
  • Nezapomínejte komody i skříně větrat a čas od času vyperte oblečení, které moc často nenosíte.

Babské rady pro boj s moly

Už naše babičky trápili moli a používali proti nim nejednu bylinku, která je odpuzovala. Nemají zrovna v lásce silně aromatické vůně. Odzkoušené bylinky, které molům vadí je jalovec, levandule, černý bez, rozmarýn, pelyněk, chmel a hřebíček. Výběr je docela rozsáhlý, stačí si jen vložit některou z nich do bavlněného sáčku a dát do skříně. Nejen, že odpudíte moly, ale ještě vám bylinka provoní váš šatní prostor.

Velmi účinné proti šatním molům je cedrové dřevo. Z něj se dřív vyráběli truhly na ošacení, dnes je dobré nechat si z cedrového dřeva postavit šatník a molům se tak ubránit.