Existuje půjčka pro nezaměstnané?

Půjčka pro nezaměstnané je na trhu často žádaný produkt, který nabízí pouze vybrané společnosti. Klient bez práce je totiž v očích poskytovatelů rizikový, protože by nemusel zvládat splácení svého závazku. Přesto je možné získat především krátkodobý úvěr, poskytovatel však musí prověřit vaši schopnost splácet. Nejedná se nutně o doložení příjmů ze zaměstnání, existuje i jiné způsoby. Jako nezaměstnaní byste si nicméně půjčovat neměli, velmi snadno se můžete dostat do dluhové propasti.

Poskytovatel musí prověřit schopnost splácet

Většina poskytovatelů chce po klientech doložení příjmů, což je v případě nezaměstnanosti problém. V takové situaci firma prověří vaši schopnost splácet a není tak potřeba doložit potvrzení například od zaměstnavatele. Je to neetické, protože bez zajištěných příjmů je nižší pravděpodobnost, že klient opravdu řádně zaplatí. Zákon na druhou stranu neudává přesný postup, jakým by měli poskytovatelé žadatele prověřovat, a postačí tak například výpis z účtu, na němž budou vidět třeba příjmy z důchodu nebo mateřské dovolené.

Půjčka pro nezaměstnané není pro každého

Ačkoliv některé společnosti lákají na půjčku pro každého a nabízí ji rády také nezaměstnaným, není to tak docela pravda. Mohou ji sice získat i lidé bez zaměstnání, ale ne zcela bez příjmů. Pokud tedy nepobíráte ani sociální dávky, příspěvek na mateřskou dovolenou, rentu, důchod nebo nemáte příjem třeba z podnikání, nemůže vám půjčit nikdo. Jednalo by se o protizákonné jednání, které nejenom porušuje nařízení ČNB, ale zároveň je možné takovou smlouvu zneplatnit.

Za půjčku v nezaměstnanosti zaplatíte více

Společnost, která vám úvěr poskytuje, podstupuje nemalé riziko, že nezvládnete peníze vrátit včas. To je proto vyváženo vyšším úroky i RPSN, přičemž bývají obě sazby podstatně vyšší než v případě běžného úvěru. Někdy přeplatíte u krátkodobých úvěrů i 30 – 50 % oproti půjčené částce, což jsou opravdu pořádné poplatky. Mnohem lepší je tedy získat alespoň nějaké zaměstnání, a pokud s první výplatou nevyjdete, využít krátkodobou půjčku.

Zdroj obrázku:
Dragon Images / Shutterstock.com