Co je to keto dieta?

Ketogenní dieta, proteinová dieta, low carb neboli nízkosacharidová dieta, to všechno znamená úpravu stravy ve smyslu snížit sacharidy na minimum a zvýšit příjem energie z bílkovin. Protože díky ketóze, do níž se tělo cca po 48 hodinách dostane, začnete pálit vlastní tuky, je tato dieta velmi oblíbená mezi celebritami i širokou veřejností.

Co je ketóza? Jedná se o metabolický stav, ve kterém játra začnou používat uložený tuk k produkci ketonů, jež tělu dodávají energii místo glukózy. To nastane v okamžiku, kdy přestanete jíst sacharidy. Játra toto přeprogramování umí. Pokud je keto dieta nastavená tak, aby ji organizmus zvládal a ona mu neškodila. Což se také může stát, jestliže o ketodietě nevíte nic, jen pár “dobrých” rad od kamarádky.

Jak si nastavit keto dietu

Většina návodů doporučuje snížit spotřebu sacharidů na 20 – 50g denně. Je ale možné dosáhnout ketózy i při vyšším čísle, proto byste si měli ověřit sami na sobě, kolik můžete denně sníst sacharidů a zůstávat ve stavu ketózy. Tento stav si ověříte například proužky na vyhodnocování moči. Obecně byste se měli snažit dosáhnout ketózy s co největším možným příjmem sacharidů (tedy klidně i 70 g, jestli i tak zůstáváte v ketóze).

Druhé “palivo” organizmus – bílkoviny – si nastavte na příjem 1,6 g/kg, maximum by nemělo přesáhnout 1,8 g/kg. Zbytek vašeho energetického příjmu by měl tvořit tuk. Pro výpočet energie je důležité vědět, že 1 g bílkovin či sacharidů představuje 4 kcal a tuk 9 kcal (respektive 16,4 kJ a 36,9 kJ). Podle této pomůcky si snadno spočítáte, kolik tuků potřebujete doplnit do jídelníčku, abyste pokryli energetickou spotřebu.

Jaké potraviny preferovat při keto dietě

I během ketodiety potřebujete dostatečný příjem vlákniny a ta je nejvíc obsažena v ovoci a zelenině. Ovoce a barevná zelenina má ale vyšší podíl sacharidů, takže volte zeleninu zelenou (saláty, špenát, zelí, kapustu pod.), avokádo, květák a samozřejmě houby. Chybu neuděláte ani konzumací kokosu a kvalitní hořké čokolády bez cukru. Základem jídelníčku je hlavně maso, neslazené mléčné výrobky, vejce, tvaroh a sýry.