Avokádo pěstování z pecky

Avokádo je velmi zdravé ovoce – plod hruškovce přelahodného. Nejenže si našel své stálé místo v mnoha českých kuchyních, kde se zaměřují na zdravé stravování, navíc ještě umožňuje experimentovat v oblasti zahradničení. Sama už mám doma 130 cm vysoký keřík a další pecky v rozpuku, proto se s vámi ráda podělím o informace, jak si vypěstovat cizokrajnou rostlinku.

Avokádo pěstování z pecky

Jakmile spotřebujete plod avokáda, třeba na pomazánku a zbude vám pecka, můžete začít svůj zahradní pokus. Pecku nejdříve omyjte ve vodě a poté jí vložte do malé skleničky, ideálně štamprle špičkou nahoru. Já nezapichuji žádné párátka, jak to mnozí dělají, ale i to je možný způsob, pokud nemáte ideální skleničku.

Stačí jen malá sklenička a voda

Zalijte jí do větší poloviny vodou a udržujte někde v teple – ideální je okenní parapet, protože avokádo zbožňuje světlo. Ze začátku je lépe vodu co dva dny měnit, protože může mít tendenci zahnívat. Pecky potřebují poměrně dlouhou dobu, než vyklíčí. Některé puknou a pustí kořínek i pupen po dvou měsících, ale některé si dají načas a trvá to tři měsíce. Jiné dokonce nevyklíčí vůbec. Já mám běžně na okenním parapetu 5 pecek.

Větší květináč a lehká půda

Jakmile avokádo pustí kořínek a klíček, nechám ještě chvíli ve vodě, než zesílí. Poté vyberte vhodný květináč – lépe hned ze startu větší, protože byste museli brzy přesazovat. Avokádo velmi rychle sílí a roste. Zvolte nějakou lehčí půdu pro pokojové nebo zahradní rostliny a jednou měsíčně přihnojte. Přiznám se, že moc nehnojím a rostlinka je houževnatá a hezky roste. Zkuste nejdřív bez použití hnojiva, pouze kdyby se vám zdálo, že zlenivěla, použijte hnojivo. To, co opravdu potřebuje je dostatek světla a optimální zálivku. Kdyby vám hnědo listí je to známka toho, že je přelitá. Rovněž rostlince nesvědčí časté stěhování, ale přes léto jí klidně můžete mít venku někde pod přístřeškem – nikoliv na ostrém slunci. Někdo provádí zaštipování po 60 cm. Přiznám se, že to nedělám a rostlinku nechám jejímu osudu. V domácích podmínkách dorůstá až dvou metrů.