6 potravin, které děti do 1 roku nesmí

Přibližně první půl rok dítěte je to s jeho stravou jednoduché, miminka dostávají z mateřského mléka vše potřebné a pokud se nevyskytne zdravotní problém, nemusí se jim podávat jiná strava. Později se začíná se zaváděním nemléčných příkrmů. Každý rodič si přeje pro své dítě to nejlepší a proto je vhodné připomenout si pár doporučení a cenných rad. 

Přestože strava každého dítěte je individuální, existují určité potraviny, kterým by se děti do jednoho roku měly vyhnout. Přeci jen se dítě v tomto období nejrychleji vyvíjí a je nejchoulostivější na nepříznivé vlivy.

Ořechy

Ořechy bývají častým alergenem, navíc při jejich konzumaci hrozí vdechnutí. Je možné používat oříšková másla, ale v rodinách s dispozicí k alergii se nedoporučuje ani to.

Med

Med je sice velmi zdravý a děti ho mají rád, může ale obsahovat bakterie, které miminkům mohou způsobit otravu. Starší děti si s ním poradí, ale do jednoho roka med dítěti nepodávejte. Samozřejmě také hrozí riziko alergické reakce na pyly.

Ovoce

S konzumací ovoce u dětí do jednoho roku je potřeba být velmi opatrní. Vyhýbejte se hlavně ovoci tropickému (ananas, citrusové plody, mango, fíky, datle), také jahody, maliny a podobné plody zařazujte do jídelníčku dítěte ideálně až po 1. roce.

Sůl

Sůl do jídelníčku dětí určitě nepatří. Pro dětské tělo je to velkou zátěží, ale také si na ni snadno zvyknou a jídlo bez soli mohou začít odmítat. Sůl najdete ukrytou i ve velkém množství potravin (uzeniny, kečupy, nejrůznější dochucovací omáčky), i pečivo v sobě ukrývá velkou dávku soli.

Rafinovaný cukr

S cukrem je tomu stejně jako u soli, dítě si rychle na sladkou chuť zvykne a může potom nesladké pokrmy odmítat. Z toho důvodu se například doporučuje zařadit nejprve zeleninové příkrmy  ovocné – sladké – podávat až později. Nadměrný příjem cukru je jednou z příčin vzniku dětské obezity a tvorby zubního kazu.

Kravské mléko

Neupravené kravské mléko je pro kojence těžko stravitelné a může způsobit velké problémy. Ani nepasterizované výrobky z něj děcku nepodávejte. Jogurt ale i dítě do jednoho roku může.