5 tipů, jak vyčistit pračku

V dnešní době pereme skoro každý den. Práci nám pochopitelně velmi usnadňuje automatická pračka. Nandat prádlo do pračky, přidat prášek a aviváž, zapnout program a pere se.  To zvládne pomalu každý. Aby nám pračka sloužila co nejdéle, musíte se o ni starat a čas od času ji vyčistit. Každý spotřebič potřebuje pravidelnou údržbu a u pračky to platí dvojnásob.

Při každodenním praní zůstávají v pračce různé nečistoty. Zbytky prášku, aviváže, mastnota a samozřejmě vodní kámen jsou hlavními nepřáteli vaší pračky. Ukládají se v bubnu. Díky uvolňování nečistot, dochází k tvorbě plísní a bakterií, což způsobuje nepříjemný zápach. Prádlo pak nevoní a kvalita praní není tak účinná. Tak jako praní i vyčištění pračky zvládne každý.

Jak čistit pračku

  1. Můžete zakoupit některý z chemických přípravků, které jsou na trhu. Použijte podle návodu a máte hotovo.
  2. Pokud nechcete použít chemii, stačí vám obyčejný ocet a soda. Jednoduše asi půl hrnku sody nasypete do přihrádky určené k dávkování pracího prášku. Ocet nalijete do oddílu pro máchání a přímo do bubnu. A už jen nastavíte pračku na nejdelší cyklus praní a nejvyšší teplotu (většinou to je 90° C). Spusťte praní. Dobré je pračku vypnout před mácháním, aby nebyla vypuštěna a nechat jí několik hodin stát. Nejlépe přes noc. Po odmáčení praní opět spusťte. Proces můžete opakovat ihned ještě jednou. Do dubnu přidejte hadřík, který na sebe nachytá uvolněné nečistoty. Použijte již jen ocet a cyklus nepřerušujte.
  3. Zásuvku na prací prostředky opláchněte vodou. Můžete ji dát do kbelíku s vodu a nechat odmočit. Když nečistoty nepovolí, vemte zubní kartáček a vydrhněte. Kartáčkem se dostanete do všech záhybů. Nevynechejte ani otvor na zásuvku, zde se také ukládají nečistoty.
  4. Vyčistíme filtr, do kterého se dostanou různé drobné předměty, které jste zapomněli z kapes vyndat před praním. Zanesený filtr je častým důvodem, proč pračka nefunguje. Jestli nevíte kde se nachází, tak je na přední straně pračky dole.
  5. Otřete těsnění kolem dvířek a celou pračku zvenčí.

Pokud s pračkou můžete manipulovat, odsuňte ji a vymeťte usazený prach. To vše byste měli provádět jednou za měsíc. Výsledek stojí za to, prádlo bude voňavé a čisté.