5 rad, jak využít citron

Citron je ovoce bohaté na vitamín C, takže hlavně teď v zimě, byste si ho měli dopřát co nejvíc. Můžete si ho přidat do čaje, do salátu i do dalších jídel a zvýšit si tak odolnost proti virovým onemocněním. V domácnosti jsou ale další způsoby, jak využít citron.

Zachová čerstvost

Pokud potřebujete, aby vám nakrájená jablka zůstala světlá a nehnědla, ponořte je do vody smíchané se šťávou z citronu. Stejně tak brambory v citronové vodě nezešednou. Jestli jste zapomněli salát v ledničce a ten ztratil svůj čerstvý půvab, dejte ho na hodinku do studené vody s citronem. Bude jako nový.

Odstraní zápach

Citron je účinný deodorant. Pomůže vám odstranit zápach z ledničky, v šatníku vám osvěží oděvy (umístěte sušenou citronovou kůru do zásuvky nebo do kapes kabátů), zbaví vás dokonce i zápachu z odpadkového koše. Do něj stačí hodit kůru citronu a za chvíli je po problému.

Vybělí zuby i pleť

Citron má úžasnou bělící schopnost, proto ho můžete využít na probělení zubů i na zesvětlení pigmentových skvrnek na kůži. Potírejte pravidelně zuby nebo skvrnku na pleti polovinou citronu, po čase problém zmizí.

Citron je výborný čistič

Citron můžete použít i jako spolehlivý čistič při úklidu. Snadno jím vyčistíte napříikad mikrovlnnou troubu. Dejte mísu s citronovou kůrou nebo šťávou z jednoho citronu s trochou vody do mikrovlnky, zapněte na nejvyšší výkonu teplotu a ohřívejte 10 minut. Ddalších 10 minut ještě nechte misku uvnitř, pak ji vyndejte a zbylé skvrny setřete ubrouskem či houbičkou. Pracovní desku a prkénka na krájení vydezinfikujete, když na ně vymačkátte štávu z citronu a posypete kuchyňskou solí. Nechte působit asi 10 minut, pak je opláchněte.

Odstraní bolest

Citron je přírodní lék a pomáhá například na bolesti hlavy. Umelte si kůru z citronu, smíchejte s trochou vody a vytvořte pastu. Tu si naneste na čelo a na několik minut si odpočiňte. Během relaxace by měla bolest hlavy ustoupit.