12 tipů, jak udržet zdravý rodinný rozpočet
Nedostat se do finančních problémů a udržet zdravý rodinný rozpočet nemusí být nic snadného. Navíc v dnešní době plné lákadel, nemalých výdajů a často nepříliš vysokých příjmů. My vám proto přinášíme 12 tipů, jak tuto nelehkou situaci zvládnout.
1. Peníze a emoce? To nejde moc dohromady!
Při zacházení s rodinným rozpočtem je nutné se držet logiky a racionálního přístupu. Finanční rozhodnutí založené pouze na emocích nejsou nikdy dobrým rádcem. Člověk se jednoduše pro něco nadchne, ale prvotní nadšení vždycky neznamená, že to je správný krok. Proto o penězích vždy rozhodujte s chladnou hlavou.
2. Nepodléhejte reklamám
S emocemi často souvisí různé reklamy, které se z lidí snaží vylákat peníze na věci, které v podstatě vůbec nepotřebují. Pokud víte, že reklamám snadno podlehnete, nečtěte je, neposlouchejte je a nedívejte se na ně. A jestliže se k vám reklama přesto dostane, držte se předchozího bodu. Tedy nakupujte s rozvahou a v klidu!
3. Bez plánování to nepůjde
Zejména u nízkých příjmů by se měl každý naučit plánovat, za co peníze vydá. Existují nezbytné výdaje, které je nutné zaplatit vždy. Jedná se např. o kvalitní jídlo, energie, nájem nebo potřebné léky. Na tyto výdaje je nutné si každý měsíc odložit adekvátní obnos peněz. Teprve potom si můžete určit, kolik peněz zbývá na ostatní výdaje. Tedy takové, bez kterých se sice obejdete, ale chcete si s nimi udělat radost.
4. Tvořte rezervu na horší časy
I v případě velmi malých příjmů je vždy nutné myslet na to, že rezerva se vždycky hodí. Nikdy totiž nevíte, jestli nebudete muset udělat nějakou akutní opravu v rámci vašeho bydlení nebo si koupit novou pračku apod. Proto si pravidelně ukládejte rozumnou částku stranou, aby vás nenadálá událost v budoucnosti nezaskočila.
5. Půjčka může pomoci
Mnoho rodin řeší nedostatek peněz rychlou půjčkou. To je určitě možné. Jenže rychlost neznamená, že byste měli „skočit“ po první nabídce, na kterou narazíte. V České republice je totiž poměrně velká nabídka půjček, ze kterých si můžete vybírat.
Rozdíly jsou mezi nimi opravdu velmi výrazné, takže se určitě vyplatí využít srovnávač půjček. Díky srovnání si z pohodlí domova vyberete tu nejlevnější půjčku. V rámci porovnání se také dozvíte, za jak dlouho můžete mít peníze k dispozici a co k žádosti o půjčku budete muset splnit.
6. Nejlepší půjčka je ta, za kterou nezaplatíte ani korunu navíc
Když už se rozhodnete pro půjčku, neexistuje žádný důvod k tomu, abyste za ni museli platit úroky. K dispozici je totiž hned několik nabídek na první půjčku zdarma. Tu můžete využít, jestliže si u daného poskytovatele půjčujete úplně poprvé. Dále je důležité dodržet smluvní termín splatnosti a splnit ostatní podmínky půjčky.
7. Na co si určitě nepůjčujte
Při rozhodování, zda si půjčíte, se držte pravidel zodpovědného půjčování. Ty mimo jiné říkají, že existuje hned několik oblastí, na které byste si neměli půjčovat. Jedná se hlavně o zbytné věci a služby, mezi které patří např.:
- dovolená (vždy lze zvolit levnější variantu, která splní svůj účel).
- dárky (hodnota dárku se přece nerovná jeho nákupní ceně).
- luxusní automobil (auto není na parádu, důležitá je jeho účelnost).
- nepotřebné vybavení domácnosti (např. myčka, když můžete nádobí umýt ručně).
- značkové oblečení (i jeho neznačková a levnější alternativa může dobře vypadat).
- a jiné.
8. Optimalizace výdajů
Zamyslete se nad tím, zda za některé služby neplatíte víc, než musíte. Typickým příkladem jsou výdaje za mobilní telefon a internet. Vždy můžete přejít k jinému operátorovi nebo využít výhodnější rodinné tarify. Podobný princip platí u elektřiny nebo plynu. Zrovna tak lze ušetřit na nákladech za půjčky. Mnoho rodin má několik rychlých půjček, které lze sloučit od jedné. Jejich sloučení se tak transformuje do nejlevnější půjčky, díky které ušetříte na úrocích a také administrativě.
9. Informujte se o daňových zákonech
Současná daňová legislativa se snaží zvýhodňovat rodiny s dětmi. Proto si zjistěte co nejvíce informací o tom, jaké daňové zvýhodnění a úlevy můžete získat. To samé platí i o různých státních přídavcích a podporách. Daňové úlevy můžou být i na půjčky, konkrétně se jedná o úroky z hypotéky na bydlení.
10. Nebojte se změnit práci
V některých případech může rodinný rozpočet vylepšit změna zaměstnavatele nebo dokonce profese. Pokud vám současné příjmy nestačí, nebojte se tento krok udělat. Ovšem vždy si vybírejte spolehlivého zaměstnavatele a takovou profesní sféru, která není příliš riziková. Jinými slovy dbejte na to, abyste se nedostali „z bláta do louže“.
11. Za prací se můžete odstěhovat nebo dojíždět
Častým důvodem, proč nemá rodina dostatek peněz, je neochota se přestěhovat za prací nebo do práce dojíždět. Zkuste se nad tím zamyslet, protože pokud by stěhování nebo dojíždění mohlo zásadně zlepšit vaši finanční situaci, určitě by to mělo smysl. Navíc se nemusí jednat o trvalou změnu, ale pouze o dočasný krok.
12. Pečujte o svůj zdravotní stav
Při starostech souvisejících se splácením půjček a s úhradou různých výdajů se často zapomíná na dobré zdraví. Přitom jakmile výdělečný člen rodiny onemocní, je velmi složité udržet rodinný rozpočet v dobré kondici. V důsledku nemoci se snižuje jeho pracovní výkonnost. Případná nemocenská je ostatně výrazně nižší, než výplata od zaměstnavatele. Také za mnoho léků se dnes doplácí nemalé peníze. Proto se snažte o zdraví pečovat.