Zvádněte vánoční úklid levou zadní!

A je to tu zase – vánoční úklid! Rok se s rokem sešel a nejkrásnější svátky v roce už nám opět klepou na dveře. Okolo nás už započal onen typický vánoční ruch a chaos, který je typický pro dlouhé fronty v obchodech, výlohy plné barevných řetězů a kulatých baněk nebo domácnosti provoněné cukrovím. Jestli k Vánocům něco neodmyslitelně patří, pak je to jednoznačně vánoční úklid. Co se úklidu před vánoci týče, dělí se hospodyňky na dva tábory: zatímco první z nich se pečlivého a důkladného úklidu nemohou dočkat, pro jiné je to spíše noční můra. A jak jste na tom vy?

Vánoční úklid v několika krocích

Ať už se na vánoční úklid díváte jakkoli a řadíte se do prvního či druhého pomyslného tábora, na jednom se určitě shodneme: připravit domácnost na nejkrásnější okamžiky v roce je zkrátka povinnost. Každá žena touží mít na Vánoce doma uklizeno, čisto a voňavo. A jestliže i vy po takové domácností toužíte, pak se zkrátka chtě nechtě budete muset do vánočního gruntování pustit. Naštěstí pro vás máme několik praktických rad, s nimiž to nebude taková noční můra.

  • Začněte těmi nejhoršími místy

    Nezáleží na tom, jestli se vám do úklidu domácnosti chce nebo jestli to jen z povinnosti přetrpíte, tak či onak byste měli začínat na místech, kde je více než jasné, že bude nejvíce práce. Ptáte se, proč si hned na začátek naložit to nejhorší? Ono to dává smysl: na začátku máte ještě dostatek elánu a energie, takže je potřeba vložit ji do úklidu místností, kde strávíte nejvíce času. Za nás je to určitě koupelna a kuchyně, takže začněte právě tady, pak se přemístěte do ložnice, obývacího pokoje a do pokojíčků vašich dětí.

  • Od stropu k podlaze

    Úklid byste vždy měli začínat nahoře, i když si spousta lidí myslí, že je to právě naopak. Ve skutečnosti není, začínat by se mělo u stropu, tedy u oken, horních skříněk a poliček, pak byste měli postupovat dolů a končit vytíráním nebo vysáváním.

  • Pečlivě nebo jen na oko?

    Záleží jen na vás, jak vánoční úklid u vás doma pojmete. Buďto budete blázen a před vánočními svátky vygruntujete doslova každý centimetr, nebo to vezmete spíše prakticky a uklidíte tak, aby to jen vypadalo. To znamená uklidit na místech, kde budete na Vánoce trávit čas a kam přijdou vaši hosté, kteří se vás rozhodnou mezi svátky poctít svou návštěvou. A když říkáme na oko, tak tím myslíme tak, že prach, který vám na určitých místech nevadil do teď nebo dokonce nebyl vidět, tam může zůstat i přes svátky.