Změna trvalého pobytu či trvalého bydliště

Zrovna jste se stěhovali a už pouze zbývá přehlášení trvalého bydliště? Samotné nahlášení nové adresy – tedy trvalého pobytu na obecním úřadu nebo magistrátu v místě bydliště lze vyřídit poměrně rychle.

Mnohem horší je to s obíháním ostatních institucí, kde je nutné rovněž nahlásit změnu trvalého bydliště. To už nějaký ten čas spolkne. Občan ČR může mít pouze jedno místo trvalého pobytu, a to zásadně v nemovitosti, která je určená pro bydlení či ubytování.

Co musí trvalý pobyt splňovat?

Daná nemovitost musí být označená popisným číslem, evidenčním či orientačním. Přihlášením občana k trvalému pobytu mu neplynou žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti. Nezřídka podnikající lidé uvádějí tuto adresu zároveň i jako sídlo společnosti. Mít trvalé bydliště na seriózní adrese je však velmi důležité i pro lidi, kteří nepodnikají. Trvalý pobyt či sídlo na Městském úřadu působí velmi nedůvěryhodně.

Problém s přihlášením trvalého pobytu

Poměrně často se lidé dostávají do situace, že vlastně ani trvalý pobyt nemají. Například bydlí-li v pronajatém bytě – v těchto případech není majitel povinen udělit souhlas s trvalým bydlištěm. To je pro takového člověka velké mínus, jelikož přichází o mnohé výhody, jako je například přístup dětí do školky či parkování. Změna trvalého pobytu je také řešením v případě obav z exekutora. Představte si rodinu, kde žije s matkou i otcem dospělé dítě, které má dluhy. Exekutor půjde automaticky tam, kde má dlužník trvalé bydliště. Těžko pak vysvětlovat, že nemovitost včetně zařízení patří rodičům.

Jak takovou situaci řešit?

Naštěstí existuje možnost, jak takovou situaci řešit. Společnost SimplyOffice.cz má pro takové případy porozumění a nabízí možnost získání důvěryhodné adresy trvalého bydliště. To umožní přístup do nemocnic, školek, parkování a jiným službám. Ovšem každý špás něco stojí, a i tato služba je zpoplatněna. Mít však adresu trvalého bydliště a čerpat další výhody za to určitě stojí.