Zatočte s prokrastinací

Zatočte s prokrastinací

Zítra mám termín odevzdání projektu. Je potřeba s tím pořádně pohnout. Už otevírám složku… Ale předtím ještě mrknu na e-maily. To je ale zajímavá nabídka. Jen se podívám na ten web a hned se vrhnu do práce.“

Je vám to povědomé? Takhle nějak totiž vypadá prokrastinace. Tedy chorobné odkládání úkolů nebo povinností.

Co je prokrastinace?

Jak už tady zaznělo, prokrastinace je odsouvání důležitých povinností. Nepleťte si ale prokrastinaci s prostým lenošením. Odpočinek je určitě potřebný a je fajn si ho náležitě užít. Když však jde o prokrastinaci, o odpočinku se rozhodně mluvit nedá. Prokrastinující člověk obvykle zažívá negativní pocity a výčitky svědomí spojené s tím, že se mu nedaří přimět sebe sama k potřebné aktivitě. Přitom na něj ještě doléhá stres z vědomí, že úkol nemůže odkládat donekonečna. Povinnost si jej vždy najde.

Prokrastinace velmi často také souvisí se strachem ze selhání. Běžný lenoch nemívá ušlechtilé pracovní cíle, vyhýbá se povinnostem a úkolům. Oproti tomu prokrastinátor si tyto cíle vytyčil. Nakonec práci odevzdá a svůj závazek splní. Jen se předem obává náročnosti práce, a proto dělá vše možné, aby plnění úkolu oddálil.

Jak ale z takového bludného kruhu ven? Řešením je pevná vůle, stabilní řád a také osobní rozvoj obecně.

Jak skoncovat s prokrastinací?

Zdroj obrázku: A Lot Of People / Shutterstock.com

Základním problémem je tady frustrace. Abyste se jí vyhnuli, zaveďte určitý řád a ten dodržujte.

Stanovte si dílčí cíle

Vidina velkého projektu může být ochromující. Velká zodpovědnost a tolik práce. Když se ale pozorně podíváte na činnosti, které vedou k cíli, zjistíte, že samy mohou být považovány za dílčí cíle a úspěchy. Stačí si sepsat jednotlivé kroky a ty postupně plnit.

Oceňujte jednotlivé úspěchy

Napsali jste první kapitolu, uklidili předsíň, zpracovali složku dokumentů nebo zavařili první várku okurek? Výborně. Najděte si chvilku na ocenění a pořádně se pochvalte.

Vědomě odpočívejte

Naplánujte si přestávky. Bude se vám pracovat mnohem lépe, když budete vědět, že vás v určený čas čeká přestávka. Pracovní volno si naplno užijte. Dejte si dobrou svačinku nebo se odměňte procházkou na čerstvém vzduchu.

Plánujte

Prokrastinující lidé často mívají dojem, že pracují vlastně pořád. Ale jejich výsledky tomu neodpovídají. Z takových pocitů vás vysvobodí přesně rozvržený pracovní čas. Vyhraďte si dobu, kterou věnujete skutečně jen práci na zadaném úkolu.

Nenahraditelné seznamy

Plánovat bez seznamu? Možná to jde. Ale s důkladně vedeným seznamem vám plánování půjde rozhodně lépe. Navíc díky odškrtávání splněných úkolů vidíte, jak vám jde práce hezky od ruky.

Proč je důležitý osobní rozvoj?

Táhne se totiž jako červená linka všemi tipy k eliminaci prokrastinace. Pokud chcete skutečně dosáhnout svých cílů, musíte v prvé řadě mít moc nad sebou samými. Cesta vede právě skrze osobní rozvoj a intenzivní práci na sobě.

Když zapátráte, najdete jistě množství konkrétních návodů, jak si účinně rozvrhnout práci a naplánovat čas. Ať už na internetu nebo při rozhovoru s osobním koučem. Tím hlavním článkem v procesu však nikdy nejsou tabulky nebo návody. Jste to vy sami. Pamatujte na to.