Zahrada ve studených obdobích: připravte exteriér na zimu
Možná jste si přes léto navykly posedět na zahradě s ledovou kávou a dobrou knihou. Ale příchod podzimu a zimy nemusí znamenat, že je nutné ze svých zvyků upustit. Jste zimomřivá? Existuje několik drobností, které si můžete pořídit, abyste mohla stále trávit čas na zahradě. Co si pořídit a jak si vybírat?
Deky a přehozy
Zní to možná banálně, ale zásobení huňatými dekami je jedním (ne jediným) z prvků, které vás zahřejí na zahradě v jakémkoli období. Jenom si to představte: je večer, vy sedíte v altánu, posloucháte příjemnou hudbu a popíjíte sklenici vína. Ovíjí vás přitom hřejivá vlněná deka, do které se zavinete jako do kokonu. Příjemná představa, ne? Deky seženete on-line i v kamenných obchodech s bytovými doplňky. Nejlépe vás zahřeje ovčí vlna nebo flanel, z umělých vláken pak froté nebo mikrovlákno.
Plynové ohřívadlo
Vaše terasa bude mnohem příjemnější, pokud si na ni rozmístíte několik plynových nebo elektrických ohřívadel. Plynová ohřívadla planou skutečným plamenem, který je však bezpečně zakrytý tak, aby vás nepopálil, ale zároveň vás dostatečně zahřál. Tato ohřívadla jsou dnes již běžně k dostání a v kombinaci s dekami je využívají například restaurace s venkovní terasou. Takové ohřívadlo je mnohdy bezpečnější, než běžné ohniště, protože má mnoho ochranných prvků (například proti převrhnutí) a nakonec i kovový obal, v němž oheň hoří, což je bezpečnější i pro rodiny s dětmi. Teplo hořáku jde navíc i regulovat, takže si můžete vyhřát prostor jak uznáte za vhodné.
Zateplení pergoly
Pergola je krásnou příležitostí, jak pobýt venku za jakéhokoli počasí. Z podstaty jde o otevřenou stavbu, kterou je ale možné upravit tak, aby se v ní udrželo teplo. V první řadě je potřeba mít na zahradní pergole střechu a pak už stačí přiložit nějaké stěny. Nemusí jít nutně o stěny pevné. Teplo v pergole udrží například klasická plátěná celta. Ne nadarmo se v indiánských týpí a mongolských jurtách drží horko celoročně. Zakrytou pergolu si můžete vyhřát přímotopem nebo plynovým topidlem tak, aby vám bylo uvnitř příjemně a abyste netopili přitom “pánubohu do oken”.
Přenosné ohniště
Pokud jste spíše fanynkou praskání přírodního ohně a vůně dřeva, můžete si na zahradě prostě rozdělat oheň a posadit se k němu. Zdá se, že přenosná ohniště jsou výhradně letní záležitostí, protože středoevropská tradice táboráků je spojená právě s létem a s kempováním. Ale schovávat si posezení u ohně výhradně na léto je z podstaty nesmysl. Sežeňte si velké litinové přenosné ohniště, v němž můžete kdykoli rozdělat oheň, případně si i něco málo opéct. Mohutný oheň poskytne teplo všem, kdo se kolem něj posadí. Jen pozor v blízkosti dřevěných staveb.
Zdroj obrázku:
Jeanette Dietl / Shutterstock.com