Výhody a nevýhody kontejnerových domů

Bydlení v domech postavených z přepravních kontejnerů je celosvětový trend. Taková stavba má totiž oproti běžnému stavění řadu výhod, s ekologickým aspektem v čele. V tomto článku vám shrneme všechny výhody a nevýhody kontejnerových domů, abyste sami posoudili, jestli je takový dům i pro vás to pravé.

S rostoucími cenami bytů a domů je jasné že pro většinu z nás je na prvním místě fakt, že ceny kontejnerových domů se pohybují v řádech statisíců. Do velké míry to závisí na tom, jestli si pořídíte vyřazené kontejnery z lodní přepravy nebo si zajistíte nové přímo u výrobce. Toto rozhodování vás přivede k otázce, jak je to se životností kontejnerů. Od výrobce má obvykle deklarovaných 30 let při používání v lodní dopravě, tedy ve vlhku a různých klimatických podmínkách. Na souši samozřejmě vydrží déle. Ale i vyřazený a správně ošetřený kontejner vydrží ještě další desítky let.

Výhody domu z kontejnerů

Zmínili jsme ekologii, protože jde o další využití už vyřazených kontejnerů, takže nižší zátěž pro životní prostředí. Naťukli jsme i cenu, která je v porovnání s klasickou stavbu o desítky procent. Bydlení z kontejnerů máte hotové za několik týdnů, kompletně můžete mít hotovo za 6 – 8 týdnů. Další výhodou je, že kontejnery jsou variabilní, můžete je všelijak kombinovat a postavit si originální dům, který vás vystihuje mnohem lépe, než zděný domek. A jestli jste technicky zdatní, můžete si kontejnerový dům postavit opravdu sami, vlastnoručně.

Kontejnerový dům má i své “ale”

Objektivně je stavba z vyřazených kontejnerů výhodná a šetrná k životnímu prostředí. Pár nevýhod bychom ale také našli. Ta největší se projeví při nekvalitní izolaci. Jestli si nenecháte kontejnery izolovat odborně a kvalitně, může začít v důsledku vlivu špatného rosného bodu celá stavba korodovat. Také počítejte s tím, že pokud nestavíte z nových kontejnerů, bude nutné kompletně vyměnit podlahy. A ještě upozornění: na rozdíl od mobilheimů u kontejnerových staveb potřebujete stavební povolení.