Vybíráme žehlící prkno a jeho potah – nezapomeňte na důležité parametry

Klidně si přiznejme, že žehlení není zrovna nejoblíbenější disciplínou a mnohá hospodyňka se mu snaží vyhýbat tak dlouho, jak jen to jde. Přitom někdy stačí jen maličkost a názor na žehlení můžete definitivně změnit. Ta “maličkost” je žehlící prkno.

Jestliže si vyberete vhodné žehlící prkno se správným potahem, nemusí vás žehlení už tak děsit. Možná si ho dokonce oblíbíte. Podle čeho v obchodě vybíráme žehlící prkno a jeho potah? Ty důležité parametry vám poradíme.

Vybíráme prkno na žehlení

Aby se vám žehlilo pohodlně, musí být žehlící prkno správně vysoké. Neměli byste se u něj hrbit, to vás brzy začnou bolet záda. Stejně tak nepohodlné je, když máte hodně zvednuté ruce při žehlení. Rozsah a možnost žehlicí prkno výškově nastavit je tedy naprosto zásadním požadavkem. Zároveň potřebujete, aby se dalo snadno rozložit a zase složit – některé mechanismy jsou tak komplikované, že se s nimi nechcete při každém žehlení rozčilovat.

Když už máte prkno na žehlení rozložené, mělo by mít dobrou stabilitu. Lehká nestabilní konstrukce (a nedej bože ve spojení s špatným skládacím mechanismem) může být velmi nebezpečná záležitost. A rozhodně se zaměřte na to, aby byla i žehlící plocha dostatečně velká, na malém se špatně manipuluje například s povlečením.

Jaký potah na žehlící prkno

Materiál potahu rozhoduje o tom, jak komfortní žehlení bude. Nejčastěji se sice setkáváme s bavlněným potahem s molitanovou výplní, pokud ale chcete žehlení povznést na příjemnou činnost, investujte do teflonového potahu. Teflon v potahu zajišťuje absolutní nepřilnavost, a tedy i snadnější žehlení.

Vhodné doplňky a příslušenství usnadní práci

Co ještě můžete při výběru žehlícího prkna zohlednit? Volte prkno, které má stabilní odkládací plochu. Výsuvná je možná vychytaná, ale nestabilní, takže hrozí pád žehličky a tím i nebezpečí úrazu. Součástí některých žehlících prken je také rukávník, ten výrazně usnadní žehlení košil. Jistě oceníte dětskou pojistku proti samovolnému složení prkna a možná i vodící anténu – držák na šňůru od žehličky.