Víte, jak správně čistit sprchovou baterii?

Pravidelnou a správnou péčí můžete svojí koupelnové baterii poskytnout dlouholetou funkčnost a krásný vzhled. Přitom údržba je snadná a stačí vám k ní i to, co běžně najdete doma. Avšak základem je předcházet vodnímu kameni. Jak se mu vyvarovat a co dělat, když už vznikl, vám poradíme v tomto článku.

Prevencí proti vodnímu kameni

Jednou z nejčastějších nepříjemností, ke které u vodovodních baterií dochází, je tvorba vodního kamene. Kazí estetický dojem svým nehezkým vzhledem a zároveň zapříčiňuje špatný chod páky. Navíc se na něm dobře uchytávají bakterie, jež zde nachází vhodné podmínky pro rozmnožování. Za všechno mohou určité složky vody, které vodní kámen způsobují.

Snad nejúčinnější metodou proti jeho vzniku je pravidelné utírání baterie do sucha jak po každém jejím použití, tak i po každém čištění. Pokud se vám nechce sprchovou baterii neustále sušit, tak ji namažte parafínem, jenž odpuzuje vodu.

Co dělat, když už se vodní kámen vytvořil?

Zkusit můžete směs z kyseliny citrónové, kterou smícháte s vodou v poměru padesát na padesát. Vzniklou tekutinu natřete na místa, kde se vodní kámen vyskytuje, po chvíli ji omyjete horkou vodou a nakonec sprchovou baterii důkladně osušíte hadříkem do sucha. I klasický citron udělá službu: rozkrojte ho a jednoduše s ním potřete povrch baterie. Následně ho nechte působit přes noc a ráno opět opláchněte vodou a usušte.

Jestli dáváte přednost chemickým přípravkům z obchodů, tak mezi zákazníky mají v boji proti vodnímu kameni nejčastěji skvělé hodnocení značky Pulirapid a Fixinela.

Babské rady nad zlato

Pokud chcete navrátit sprchové baterii její původní lesk, potom vyzkoušejte mouku – nasypte ji na hadřík a s tím baterii vyleštěte. S odstraněním usazenin si poradí i další pomocník, kterého běžně najdete doma – jedlá soda. Tu naneste na zubní kartáček a vyčistěte s ním místa, kde se usazeniny nachází. Poté už následuje známý postup: sprchovou baterii je nutné opláchnout horkou vodou a usušit.

Které čisticí přípravky mají u nás zelenou? A jakým byste se měli naopak raději vyhnout?

Vždy je potřeba si dávat pozor, aby údržba nenadělala více škody než užitku. Často se doporučuje klasická zubní pasta nebo ocet, jenž funguje jako rozpouštědlo. Avšak jedná se o poměrně agresivní způsoby čištění, které sice mohou pomoci v boji proti nánosům, ale stejně tak i hrozí, že povrchu sprchové baterie uškodí. Proto si jejich použití pořádně rozmyslete, zvláště pokud jste majiteli baterie s barevnou povrchovou úpravou (černá, bílá či jiná barva) nebo ji zdobí mosazný povrch. V tomto případě byste si obecně měli dávat pozor, co na ni během údržby nanášíte. Na umývání takových baterií je ideální používat pouze mýdlovou vodu a jemný hadřík.

Dále se mezi nevhodné prostředky řadí čisticí písky či jiné hygienické přípravky s obsahem brusiv, které by mohly na vaší sprchové baterii snadno způsobit nevzhledné škrábance, ať už mají jakoukoli povrchovou úpravu. Stejně tak nikdy k údržbě baterie nepoužívejte drátěnku. Naprosto ideální jsou přípravky s tekutou konzistencí.

Pozor na malý proud – i ten může značit znečištění

V bateriích bývají umístěná malá sítka, jejichž úkolem je zabránit nečistotám, aby vstoupily dovnitř baterie. A právě tato sítka mohou být po čase přeplněná nečistotami, což způsobí, že neproteče větší množství vody, takže se velikost proudu postupně zmenšuje. Nezoufejte! Sítko si můžete vyčistit doma sami: opět si na pomoc vezměte kyselinu citrónovou, které bude stačit jedna lžíce na misku vody. Vyjmuté sítko z baterie ponořte do misky na 20 minut a poté mechanicky dočistěte v ruce. Pomoct si můžete starým kartáčkem na zuby.