Víte, jak se zbavit nejčastějších letních skvrn?

Léto patří piknikům, grilovačkám a poflakování se u vody. Všude tam si vaše chuťové buňky přijdou na své, ale vaše oblečení tam může přijít k úhoně. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou vaše oblíbené oblečení zachránit před vyhazovem.

Letní skvrny na oblečení jsou o hodně nepříjemnějším soupeřem především proto, že končí na světlém oblečení z bavlny nebo lnu. Je proto potřeba se před jejich čištěním zamyslet, jestli neublížíte látce. Abyste měli jistotu, vyzkoušejte si čištění nejprve na malém, málo viditelném kousku oděvu. Na každou látku totiž funguje něco jiného. Přesto je dobré se držet základních pravidel, která fungují vždy:

  • skvrnám se věnujte okamžitě
  • nenechte skvrny zaschnout
  • skvrny odstraňujte s ohledem na materiál
  • buďte trpěliví a nevzdávejte se po prvním vyprání
  • do pračky pro jistotu přidejte přípravek na odstranění skvrn

Skvrny od zmrzliny

Nejčastěji zmrzlina skončí na kalhotách, sukních i šatech, protože proteče kornoutkem. Když se zmrzlina vypraví na cestu směrem k vaší blůze nebo košili, nepanikařte. Skvrnu od čokoládové, ovocné nebo vanilkové zmrzliny otřete papírovým ubrouskem a jakmile to bude možné, omyjte ji teplou vodou, posypte pracím práškem a nechte 20 minut působit. Bez dalšího oplachování vyperte s ostatním oblečením.

Skvrna
Skvrna

Kečup a barbecue omáčka

Barbecue a grilování, kdo by si dovedl představit léto bez něj. Nedílnou součástí těchto kratochvílí jsou omáčky, které velmi rády zdobí naše oblečení, ze všeho nejraději to sváteční. Když se vám podaří potřísnit šaty nebo košili kečupem či jinou omáčkou, která obsahuje rajčata, umyjte skvrnu studenou vodou, posypte pracím práškem a vydrhněte kartáčkem. Pokud je skvrna stále vidět, pověste oblečení na slunné místo, aby vybledla. Lykopen a betakaroten, které obsahují rajčata, totiž perfektně blednou pod UV zářením.

Hořčice

Hořčice je trochu odolnější, obsahuje totiž barviva, která jsou citlivá na pH. Abyste se hořčicových skvrn zbavili, nejprve čerstvou hořčici očistěte papírovou utěrkou, když je zaschlá, seškrábněte ji vidličkou. Potom skvrnu od hořčice opláchněte studenou vodou, pokryjte ji pastou z pracího prášku a bělidla a nechte působit asi 20 minut. Bez oplachování oblečení vyperte.

Skvrny od trávy

Tráva není jídlo, ale k piknikům, koupalištím a zahradám jistě patří. Skvrny od trávy jsou už takovou letní samozřejmostí. Především na kolenou dětských kalhot. Nemusíte se ale ničeho bát, skvrny od trávy nejsou tak zákeřné. Trávu s klidem vyperete pomocí většiny běžně dostupných pracích prostředků. Pokud chcete mít jistotu, naneste trochu pracího prostředku přímo na skvrnu a jemně, ale opravdu velmi jemně několikrát promněte. Poté perte jako obvykle.

Ručné mytí prádla
Ručné mytí prádla

Hlína nebo substrát

Především po dešti se na zahradách, v parcích a hřištích často lepí na oděv hlína. Možná vás to překvapí, ale není takový problém se jí zbavit. Jen je potřeba držet se daného postupu. Oblečení od hlíny nechte v tašce nebo pytlíku, dokud nebudete prát, hlína díky tomu nezaschne. Potom hlínu seškrábněte a z rubové strany oplachujte skvrnu teplou vodou. Čím větší tlak vody použijete, tím to půjde lépe.

Jak vyprat opalovací krém

Opalovací krém často ulpívá na plavkách nebo letním oblečení a vlastně se tomu ani nedá zabránit. Opalovací krém je mastný, proto je pro odstranění skvrn od opalovacího krému ideální použít přípravky s odmašťovací schopností. Skvělý je například jar na nádobí. Skvrnu lehce potřete, nechte působit a pak jemně promněte. Poté vyperte tak, jak jste zvyklí. A skvrna bude pryč.

Abyste si mohli užívat léto naplno a nemuseli se pořád hlídat, nosit s sebou náhradní oblečení a pytlík s práškem na praní, využijte služby profíků. Když se vám stane nějaká nehoda a objevíte na oblečení skvrnu, prostě ho jen pošlete do prádelny nebo čistírny, kde už budou vědět, co s ní.