Vana, nebo sprchový kout?

Rozhodujete se před zrekonstruováním nebo navržením nové koupelny mezi vanou a sprchovým koutem? Obě tyto varianty mají své výhody i nevýhody. Pojďme se na ně podívat.

Příznivci van a sprchových koutů mají vždy své zvyky a důvody, proč si za svou volbou stojí. Vana umožňuje dlouhé lázně v teplé vodě, často ozvláštněné bylinkovými odvary, vonnou pěnou, olejíčkem; zkuste si k lázni zapálit pár svíček a vybavit se dobrým čtivem a máte problém ji opustit. Vanu také milují děti, proto rodiny s dětmi volí byty s vanou, kde se může dítě před spaním chvilku hrát s vodou.

Sprcha na druhou stranu umožňuje rychlé a úsporné umytí, které není problém praktikovat každý den. Sprchují se samozřejmě i majitelé van, ale někteří lidé sprchování ve vaně nesnáší dobře kvůli absenci závěsu nebo zástěny a celkově praktické stránce věci.

Plocha jako základní kritérium

Zásadní rozhodnutí v tomto směru padá při zhodnocení využití volné plochy. Sprcha bývá vhodnou volbou do malých koupelen, kde se ještě musí vejít třeba pračka se sušičkou nebo koupelnový nábytek pro uschování ručníků, saponátů a dalších nutných věcí. Nejmenší vany totiž mívají rozměry přibližně 120 × 70 cm, zatímco sprchové kouty zabírají plochu cca 80 × 80 cm. Taková plocha je ale vhodná skutečně jen k základnímu omytí. Pokud existuje možnost pořídit si větší sprchu, nebojte se do centimetrů navíc investovat.

Sekundárním a neméně důležitým kritériem je váš vlastní životní styl. Přece jenom každý z nás je individuální a má vlastní požadavky i hygienické zvyky. Tomu by měla koupelna odpovídat.

Design koupelny

Sprchové kouty se po nějaké době změnily v poměrně minimalistický designový prvek. Poslední roky se ujaly sprchové kouty bez spodní vany. Podlahová plocha sprchového koutu splývá s plochou zbytku koupelny. V takovém sprchovém koutě najdete v podlaze odtokový žlábek a kanál na odtékání vody. Takové sprchy jsou pohodlné na používání co se týče vstupu a výstupu, je tedy vhodná pro starší osoby. Je ale nutné dobře dimenzovat odtok, aby se vám voda nerozlévala po celé místnosti.

Designové vany taky fungují jako esteticky přívětivý prvek. Zvlášť ve větším prostoru se oválná vana dobře vyjímá. Do módy se také vrátily vany na nožičkách. Víc než krásný design by vás měla ale zajímat kvalita materiálu; vanu budete používat pár let, nemělo by být snadné ji oťukat nebo poškrábat.

I zde existuje kompromis

Kompromisem mezi vanou a sprchovým koutem je snadný k nalezení a je také hojně využívaný. Vana se jednoduše opatří zástěnou ze skla nebo plexiskla. Zástěna bývá posuvná nebo shrnovací, takže je možné ji v případě koupání úplně odsunout.

Kde najít místo navíc?

Pokud přece jenom toužíte po vaně a máte malou koupelnu, zkuste uvažovat nad tím, co v koupelně skutečně musí být. Někdy je možné za tímto účelem odsunoutpračku do kuchyně, prádelny nebo sklepa. Místo komod a poliček si pořiďte koupelnovou sestavu s visutými skříňkami, tím ušetříte další místo na podlahové ploše.

Zdroj obrázku:
rawmn / Shutterstock.com