Uklízíte šatník? Po jaké době byste měli vyřadit staré věci

Úklid šatníku je aktivita, která nemá mezi námi mnoho příznivců. Všichni se totiž neradi loučíme se svými věcmi, natož pak dobrovolně. Jenže čas od času je nutné udělat si ve skříních pořádek a místo na nové věci.

Jak často šatník třídit? Na to neexistuje přesná odpověď. Ale několik tipů pro vás mám:

  • Třiďte oblečení před každou sezónou (jaro, léto, podzim, zima)
  • Třiďte vždy, když před otevřeným plným šatníkem zjišťujete, že nemáte co na sebe.
  • Třiďte, když zjistíte, že máte ve skříni roztrhaný, flekatý nebo jinak zničený kousek.
  • Třiďte, pokud máte ve skříni oblečení, které jste na sobě neměli déle, než rok.

Nebojte se, že nebudete mít co na sebe. Stejně, jako v životě, i tady platí, že aby mohlo něco nového přijít, je nutné, aby vás to staré opustilo.

Jak vytřídit staré věci

Když už se k čistce šatníku rozhodnete, nedělejte nic polovičatě. Ono to sice zabolí, protože máte na každý kousek nějakou vzpomínku (jak snadno se zbavíte něčeho, v čem jste zažili trapas), ale je to nutné.

Na vytřídění oblečení má každá nějakou svoji metodu, díky níž se sice části věcí zbaví, ale z nostalgie schovává kousky, které zbytečně zabírají místo. Šaty z maturáku po třech dětech nejspíš neobléknete, stejně jako spoustu dalších kousků, které definitivně vyšly z módy. Ne všechno je totiž retro.

Metoda “Co mám ráda”

Vyndejte si oblečení ze skříní a u každého kousku si položte jednoduchou otázku: nosím to ráda? Pokud ano, patří tato věc do skříně. Jestli s odpovědí váháte, nebo nemůžete odpovědět kladně, vyřaďte to. U prádla otázku modifikujte na “Sedne mi to?” Protože víme všechny, že špatně padnoucí podprsenka a zaříznuté kalhotky nám rozhodně nelichotí.

Metoda pro odvážné

Tuto metodu jsem si přečetla na zahraničním blogu a je poměrně drsná, za to ale o to účinnější. A dá se aplikovat i na šatníky ostatních členů rodiny. Spočívá v tom, že přestanete dennodenně prát a počkáte, až se z pokojů od otevřené skříně ozve známé “Já nemám, co na sebe”. Přesně v tu chvíli se nekompromisně zbavíte všeho, co v šatníku zůstalo. Jsou to věci, které už nikdo nosit nechce a nebude.