Tvořte méně odpadu – tyto 4 eko tipy vám v tom pomohou

O tom, že celosvětově produkujeme neúnosné množství odpadu a že tím velmi zatěžujeme přírodu na této planetě, byla napsána už spousta slov. Přesto není šance na viditelnou změnu, jestliže nezačneme sami u sebe, ve vlastní domácnosti. Jak tvořit méně odpadu?

Způsobů, jak se vyhnout ve vlastní domácnosti velkému množství odpadu je dnes už opravdu hodně. Stačí, když jich i vy pár (nemusíte naráz, klidně jeden po druhém) implementujete do běžného chodu života a stanou se vaší železnou košilí.Nezapomeňte: příklady táhnou!

1. Bojkotujte jednorázové obaly

Víte kolik kelímků ročně ušetříte, když si kávu z automatu necháte připravit do vlastního hrnku? Kolik mikrotenových a igelitových tašek se nebude povalovat na skládkách, když se naučíte nosit v kabelce tašku plátěnou? V některých obchodech už začínají s bezobalovým prodejem – naváží vám potraviny do vašivch vlastních sáčků či nádob, které používáte opakovaně. A ty nenáviděné PET lahve? Je dobré si uvědomit, že máme jednu z nejkvalitnějších vod na světě, takže je naprosto zbytečné tahat domů vodu balenou. A ruku na srdce: jak velké množství PET lahví ročně nepoužijete, když budete pít kohoutkovou vodu?

2. Nedělejte impulzivní nákupy

Nenakupujte víc jídla, než jste schopni sníst, oblečení, co posléze nebudete nosit, protože vám tak úplně nesedne, elektrospotřebič, který použijete jednou a pak ho zahrabete do skříně. Než půjdete utrácet těžce vydělané peníze, ujistěte se, že to, co chcete koupit, skutečně potřebujete.

3. Ignorujte plasty

Není to o tom zanevřít na umělé hmoty celkově. Některé jsou v této době ještě nevyhnutelné, například produkty, kde vyžadujeme trvanlivost či odolnost vůči některým látkám. Na druhou stranu plastové nádobí, brčka nebo třeba kartáčky na zuby si už nijak neomluvíme. to jsou v našem životě naprosto zbytečné umělé materiály a další odpad, který se špatně likviduje. Kde je to možné, volte přírodní alternativu.

4. Kompostujte

Bioodpad tvoří průměrně 30-40% domácího odpadu. Přitom může být cenným hnojivem pro vámi pěstovanou zeleninu, bylinky i okrasné rostliny. Většina zahrádkářů ví, že kompost je pro jejich zahradu požehnáním, kompostovat ale můžete i v paneláku a přilepšit tak vašim pokojovkám.