Tipy na péči o pleť s akné

Během dospívání se s ním setká téměř každý. Pod vlivem hormonů se zvyšuje tvorba mazu a dochází k ucpávání pórů, na pleti se objevují pupínky. Akné je hlavně noční můrou puberťáků. Nejčastěji strašné cosi vyraší na obličeji v nejméně vhodné chvíli – před důležitou událostí jako je první rande, ples, setkání s někým důležitým. Naštěstí se dají projevy tohoto běžného onemocnění zmírnit tím, že se léčba akné zařadí do každodenních rituálů.

Jak se akné projevuje a co ho způsobuje

Nejčastěji se akné objevuje v pubertě v jednom ze tří typů podle závažnosti. Někoho potrápí jenom ucpané póry s černými tečkami, které se občas zanítí. Jiný má problémy větší a viditelnější, kdy se tvoří větší bouličky, záněty vedou do hlubších vrstev kůže a zůstávají po nich jizvy. V nejhorším případě se těžké akné vyskytne kromě obličeje i na jiných částech těla – nejčastěji na zádech a na horní části hrudníku. Výskyt pupínků a zhoršování zánětů souvisí s hormonální činností. U jiných věkových skupin se může akné objevit po nadměrném slunění pod vlivem přípravků na opalování. Známe ještě akné novorozenecké, které během pár týdnů vymizí.

Akné
Akné

Zásady péče o problematickou pleť

O problematickou pleť se musí postižený naučit co nejdříve dobře starat.  Součástí správné péče je každodenní intenzivní čištění pleti, které pomáhá v boji proti pupínkům a černým tečkám, spolu s jemným hydratačním krémem. Antibakteriální kosmetické výrobky jsou speciálně přizpůsobené konkrétnímu typu pleti, zklidňují a zmírňují záněty. Občas (asi 1x týdně) je dobré používat šetrný peeling a pleťovou masku, která zklidní zanícená ústí vlasových folikulů.

Léčba akné
Léčba akné

Možnosti léčby akné

Těžší záněty, které postihují hlubší vrstvy kůže na větších plochách, patří už do rukou odborníků. Zkušení lékaři, nejčastěji dermatologové, navrhnou účinnou léčbu akné. Léčba akné může zahrnovat mimo jiné léčbu hormonální, léčbu antibiotiky, poučení o správné životosprávě i doporučení potravinových doplňků, které mohou lehčí formy akné zcela zvládnout a těžší vylepšit. U velkých problémů se s úspěchem používá léčba laserem, biostimulační lampou nebo chemický peeling.