Tipy na úklid domácnosti bez chemie

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké chemické látky obsahují běžné saponáty, které doma používáme? Za pár vteřin dokáží odstranit téměř jakýkoliv flek, usazeninu, zneškodní bakterie i viry, ale mohou mít fatální následky na naše zdraví a životní prostředí.

Častou příčinou alergií jsou aromatické a konzervační látky obsažené v čistících prostředcích. Dezinfekční prostředky se zase postarají o oslabení imunitního systému. Zkuste raději při úklidu použít pomocníky běžně dostupné, účinné a o dost levnější než průmyslové čističe.

Ocet

Mnohokrát oslavovaný ocet, který byl dříve běžně používaný pomocník při úklidu. Ocet po zaschnutí není vůbec cítit a skvěle nás zbaví plísně, zápachu, mastnoty a dokonce má dezinfekční účinky.

Sůl

Sůl dokáže zatočit s kdejakou mastnotou, ať už se jedná o mastnou troubu nebo umaštěné oblečení po obědě. Navíc má dezinfekční účinky. Směle nahradí klasický písek na nádobí, a vyčistí i zažranou špínu v koberci.

Jedlá soda

Odstraní nepříjemný zápach, zbavuje povrchy mastnoty. Můžeme ho použít i na čištění ucpaných odpadů.

Citron

Citronová šťáva také dezinfikuje, má slabé bělící účinky, působí proti plísním, odstraňuje zápach, zbaví vodního kamene a jako bonus si poradí se rzí.

Cibule

I čerstvá cibule dokáže své zázraky, natáhne do sebe veškerý nepříjemný pach, odstraní rez, při mytí oken pomůže odstranit nánosy hmyzu.

Kypřící prášek

Prášek do pečiva dokáže z nádobí vykouzlit nové, odstraní skvrny a dostane se úplně všude. Pohlcuje pachy, uvolní ucpaný odpad,pomůže vybělit prádlo.   Účinné složky kypřícího prášku aktivuje horká voda.

Olivový olej

Teplý olivový olej navrátí nábytku lesk a zbaví ho prachu.

Všechny čistící prostředky z domácností asi nezmizí, ale je možné jejich spotřebu snížit. Kromě toho, že chráníme své zdraví a životní prostředí, je to pro nás také finančně velmi výhodné.