Tipy, jak ušetřit v domácnosti

Pokaždé, když se v domácnosti otevře téma úspora, začneme přemýšlet především nad tím, jak snížit náklady spojené s bydlením. Jak ušetřit spotřebu vody a energií. Kde se tak nějak bezmyšlenkovitě plýtvá. Máte také taková slabá místa?

Ušetřit neznamená nic si nedopřát, ale zacházet s penězi rozumně a efektivně. Optimalizovat náklady a neplýtvat, to je nejschůdnější cesta, jestliže se rozhodneme ušetřit. Přinášíme vám několik tipů, kde možná můžete ušetřit i vy.

Voda

O tom, že je úspornější se sprchovat, než si denně napouštět vanu, už se napsalo mnoho. Přesto osobní hygiena a splachování WC představuje největší část denní spotřeby vody (až 60 %). Jestli chcete za vodu ušetřit, zvykněte si:

  • vypnout vodu, když se holíte nebo čistíte  zuby 
  • mít kbelík pod kohoutkem ve vaně kbelík, do něhož stéká voda, když si oplachujete ruce. Vodu můžete použít na cokoliv v domácnosti, kromě pití (vytření podlahy, namočení silně zašpiněného prádla apod.)
  • nevypouštět vanu po koupání. Voda se dá využít na splachování toalety a tím opravdu výrazně ušetřit spotřebu vody.

Energie

Naprostý základ při šetření s energiemi, je instalace úsporných žárovek do každého zdroje světla. Další velmi důležitou cestou je optimální využívání elektrospotřebičů,především pračky a myčky nádobí. Ty zapínejte ve chvíli, kdy jsou naplněné, nevyplácí se prát jen pár kousků prádla nebo mýt v myčce jen několik talířů. Na druhou stranu přeplněná pračka nevypere prádlo důkladně a často se pak stane, že ho musíte prát znovu. Tudy cesta k úsporám taky nevede. 

Zvláštní kapitolou je lednička a mrazák. Ty udržujete nenamražené a také je nepřeplňujte. Tím se totiž spotřeba energie o dost sníží. Nikdy nestavte lednici blízko zdroje tepla. A když odjíždíte na dobu delší než týden (například na dovolenou), zvykněte si ledničku vypínat. Také u ostatních spotřebičů před cestou vytáhněte kabel ze zásuvky nebo vypněte hlavní jistič.