Tepelná čerpadla – myšlenka stará více než 10 000 let, jejíž popularita raketově roste

Princip, na němž jsou tepelná čerpadla založena, využívali již před více než 10 000 lety původní obyvatelé Severní Ameriky. Počátky komerčního užívání tepelných čerpadel sahají do 18. století našeho letopočtu. V řadě vyspělých zemí Evropy tepelná čerpadla mají nakročeno k tomu, stát se obnovitelným zdrojem energie pro domácnosti číslo 1.

Tepelná čerpadla tedy nejsou žádnou „novinkou“, jejíž sláva by měla brzy pominout, právě naopak, díky stabilnímu výkonu, efektivnímu provozu a podpoře od státu, tepelná čerpadla mají ambici stát se nejpoužívanějším zdrojem obnovitelné energie ve vyspělých zemích Evropy. Už dnes najdete tepelná čerpadla u cca 30 % – 40 % novostaveb ve Francii a dokonce u téměř každé druhé novostavby v západních spolkových zemích Německa.

V případě tepelných čerpadel není největší otázkou „proč si je pořídit“, ale kde začít s výčtem výhod a kterou z nich určit za největší.

Dlouhá životnost i v extrémních podmínkách

V Ženevě ve Švýcarsku stále spolehlivě slouží přístroj fungující na principu tepelného čerpadla, jež byl instalován ve 20. letech minulého století a který dodává teplo tamní radnici.

Ve Švédsku nezřídka narazíte narazíte na jednotku tepelného čerpadla instalovanou v 80. letech minulého století, která dodnes spolehlivě slouží svým majitelům.

Tepelná čerpadla jsou schopna spolehlivě a efektivně fungovat v podnebí s dlouhými a krutými zimami, stejně jako těch částech světa, kde teplota klesá jen lehce nad nulu.

Univerzálnost použití

Tepelná čerpadla lze použít jako zdroj tepla a chladu u malých rekreačních objektů, zimních zahrad apod., stejně jako zdroj tepla pro velké bytové domy či dokonce celé městské čtvrti. Ve Finsku, Dánsku, Německu dnes najdete velké jednotky tepelných čerpadel dodávající teplo stovkám až tisícům domácností!

Stabilní výkon

Na rozdíl od větrných či solárních elektráren, tepelná čerpadla jsou schopna dodávat stabilní objem energií bez ohledu na povětrnostní podmínky.

Efektivní provoz

Tepelná čerpadla získávají na popularitě i díky tomu, že jako jeden z mála ze zdrojů „čisté“ energie jsou schopna fungovat bez štědrých dotací od státu.

Nezávislost

K prvnímu masovému užívání tepelných čerpadel v Evropě došlo v 80. letech minulého století v době výrazných růstu a dokonce i nedostatku fosilních paliv. Tepelná čerpadla v této době ukázala svoji velkou sílu – schopnost vyrobit energii z volně dostupných zdrojů. Tato výhoda přetrvává do dnes, s tepelnými čerpadly nejste závislí na zemím plynu z Ruska, dostupnosti uhlí u místního prodejce apod.

Fakta hovoří jasně ve prospěch tepelných čerpadel, pokud se tedy aktuálně poohlížíte po novém zdroji tepla, věnujte jim obzvláště velkou pozornost.