Stupně propečení bifteku

Máte chuť na skvěle připravený biftek (beef steak = hovězí plátek), jdete tedy do vyhlášené restaurace s nadějí, že ochutnáte něco úžasného. Jenže už při objednávce narážíte na problém: jaký stupeň propečení steaku požadujete?

Špičkoví kuchaři rozeznávají sedm stupňů propečení hovězího steaku a my si je všechny odtajníme. A vy, až půjdete příště na biftek, budete přesně vědět, jak ho chcete připravit.

1. Raw

Úplně první stupeň je syrový plátek, kterého se pánev,ani gril nedotkly. To je maso připravené na carpaccio nebo oblíbený tatarský biftek. Není třeba připomínat, že maso musí být té nejvyšší kvality a naprosto čerstvé.

2. Very rare (blue rare)

Jde stále ještě o téměř syrové maso, jen zprudka krátce opečené z obou stran. Na řezu má sotva 3 milimetry dohněda opečené okraje, vnitřek zůstává krvavý.

3. Rare

Tento steak je jemně opečený, vnitřek je ještě hodně červený teplota se pohybuje kolem 51°C. Biftek připravený rare je určen opravdovým labužníkům a zkušeným konzumentům, steakovému začátečníkovi bude připadat moc syrový.

4. Medium rare

Středně propečený steak, uvnitř příjemně narůžovělý, šťavnatý, s teplotou cca 54 – 56°C je mezi kuchaři asi nejoblíbenější variantou, protože pokud si neobjednáte jinak, přinesou vám takto propečený steak. Je to přesně ten stupeň, kdy už maso není syrové, ale je stále šťavnaté.

5. Medium

Tento stupeň je zase asi nejoblíbenější u výjimečných konzumentů, protože maso na středu je jen lehce narůžovělé, takže už není krvavé, na druhou stranu zůstává přiměřeně šťavnaté.

6. Medium well

Takto připravený steak už může být poněkud suchý, téměř úplně pozbyl růžové barvy, jen v samém středu ještě bývá trošku narůžovělý, teplota se pohybuje kolem 65°C. Pokud máte strach ze syrového masa a raději budete déle žvýkat, je tento stupeň propečení právě pro vás.

7. Well done

Steak připravený well done je pro profesionální kuchaře v podstatě urážka a jsou i takoví, co ho takhle odmítají připravit. Maso má zcela hnědou barvu, šťáva z něj nevytéká a teplota na středu je asi 70°C.