Strávíte i vy jaro na zahradě? Bude to chtít obnovit výbavu!

Teploty každým dnem šplhají výše a výše. Všichni zahradníci a zahradnice se tak pomalu probouzejí ze zimního spánku a vystrkují nosy na své zahrady, aby se pustili do jarních příprav. Vždyť je toho třeba tolik udělat! Úklid, prořezání stromků, vertikutace trávníků, příprava sazenic, osévání záhonů…My vás ale chceme zastavit dříve, než se vám myšlenky rozutečou po zelené trávě a hnědé hlíně někam daleko. Ještě před zahájením prací si zrevidujte svou šatní skříň a zjistěte, zda máte vše, abyste se cítili na zahradě pohodlně a zároveň chránili své zdraví.

Co si vezmu na sebe?

Tuto otázku většina vyřeší tím, že sáhne po nejstarších teplácích a poloroztrhaném tričku, které po jednom dnu na zahradě bez milosti vyhodí. Správný profík ale nenechává nic náhodě. Pořiďte si hned na začátku sezóny pořádné montérky. Ty vám nejen vydrží klidně i dlouhá léta, ale také vás ochrání před špínou, oděrkami a menšími zraněními. Jejich poutka, kapsy a úchyty zároveň poskytují prostor pro menší zahradní nástroje nebo šroubky, které by se vám v kapse děravých tepláků rozkutálely po celém dvoře. Pokud máte rádi univerzální kousky, můžeme doporučit montérky s odepínacími nohavicemi, které využijete od jara až do zimy.

V chladnějších dnech vaše plíce a ledviny ocení, když si oblečete něco pro udržení tepla. Ideální je funkční oblečení, které pomáhá v zimě udržovat teplo a v letních měsících odvádět pot. Díky tomu zůstanete i při největší námaze v suchu. S rozmary počasí doporučujeme bojovat za pomoci vrstev: na funkční tričko si pořiďte jednu lehkou a jednu teplejší mikinu, na ni nepromokavou bundu nebo pláštěnku. Podle potřeby a počasí můžete vrstvy přidávat nebo ubírat.

TIP: Správné montérky jsou základ. Vyberte si z široké nabídky českého výrobce pracovního oblečení.

Jak bojovat proti odřeninám a jiným zraněním?

Pro různé práce budete potřebovat různou ochranné prvky. Někdy je třeba chránit ruce jako svůj nejcennější pracovní nástroj, jindy musíte zabránit vlétnutí malých částeček, špíny a prachu do očí nebo uší. Mějte proto vždy po ruce alespoň základní výbavu správného pracanta, ve které by neměly chybět textilní, kombinované a kožené pracovní rukavice (doopravdy oceníte všechny tři typy!), špunty do uší a jednoduché ochranné brýle. Nezapomeňte na čepici proti ostřejšímu sluníčku.

Pokud patříte mezi zahradnickou špičku a pouštíte se i do profesionálních prací, pak určitě víte, že na speciální práce potřebujete speciální výbavu. Na práci s motorovou pilou byste měli protipořezové rukavice, na svařování zase svářečskou kuklu a rukavice.

Jak vybírat?

Komplet oblečení by mělo splňovat několik kritérií: být kvalitní, z pevné látky odpovídající gramáže, dobře sešité a perfektně padnoucí. Jen tak budete celý den na zahradě v pohodě a v bezpečí. Vybírejte si proto osvědčené výrobce a nedejte se zlákat velmi nízkou cenou, která je často na úkor kvality.

TIP: Chcete dát někomu ze svých blízkých originální dárek? Nechte mu na montérky nebo jiné oblečení vyšít jméno nebo obrázek.

Pracovní oblečení a obuv
Pracovní oblečení a obuv