Stavební spoření usnadní cestu k hypotéce

Pravidla pro poskytování hypoték se neustále zpřísňují, naposledy došlo k úpravě v říjnu 2018, kdy se upravila výše možného zadlužení žadatele (DTI) a maximální možná výše měsíční splátky (DSTI). Už od dubna 2017 platí nutnost uhradit část prodejní ceny nemovitosti z vlastních zdrojů. V tu chvíli bylo odzvoněno stoprocentním hypotékám a pro mnoho žadatelů vznikl problém, kde vzít potřebnou částku která v současné době dělá 20 % ceny nemovitosti.

Na otázku bydlení se připravte s předstihem

Jestli plánujete pořídit si někdy v budoucnosti vlastní byt nebo dům, měli byste začít šetřit co nejdříve sumu odpovídající pětině částky, kterou chcete za bydlení utratit. Uvědomte si, že v případě nemovitosti za jeden milion korun potřebujete mít vlastní zdroje ve výši 200 000 Kč. Taková částka se obvykle nenašetří za rok.

Po pravdě řečeno je mnohem lepší, když začnou se spořením už rodiče, I malá měsíční úložka může vytvořit solidní základ budoucího bydlení jejich potomků. Jednou ze stále ještě dost zajímavých možností, jak šetřit na budoucí bydlení, je stavební spoření.

Výhody stavebního spoření

Stavební spoření má oproti ukládání peněz na běžném nebo spořícím několik podstatných výhod. Především je to úrok, jímž se úspory zhodnocují. Žádný spořící účet, kromě stavebního, vám nenabídne 4,5 %. Spolu s další výhodou – státní podporou – se vaše úspory zhodnocují každý rok opravdu zajímavou částkou. Pokud budete měsíčně ukládat aspoň 1700 Kč, je státní podpora ke stavebnímu spoření 2000 Kč ročně.

Příklad:

Jestliže vašemu dítěti v 8 letech uzavřete smlouvu o stavebním spoření a budete mu měsíčně ukládat 1700 korun, bude mít v 18 letech naspořeno téměř 240 000 Kč. Kdybyste mu začali spořit už od narození, jeho naspořená a zhodnocená částka se vyšplhá na 450 000 Kč.

Ke stavebku i úvěr

Třetí dost podstatnou výhodou je možnost čerpání úvěru, včetně překlenovacího. Právě ten vám usnadní získání hypotéky dřív, než si potřebnou částku našetříte. Tedy za předpokladu, že dodržíte první dvě podmínky: DTI –  devítinásobek ročního příjmu a DSTI ve výši 45 % maximálně.