Splňte si sen, založte si vlastní obchod

Otevřít si vlastní obchod s potravinami, oblečením, home made výrobky nebo s třeba s květinami není v dnešní době nic složitého, jen to chce vědět co vše je potřeba a především mít originální nápad a koncept, který bude zákazníky bavit. V následujícím článku se dozvíte, co je potřeba při vybavování takového obchodu.

Musíte se stát živnostníkem

V první řadě, než začnete cokoliv zařizovat, kupovat a vymýšlet je potřeba si zařídit živnost. Například provozování obchodu s potravinami spadá do volných živností a není tak nutné prokázat odbornou způsobilost a znalosti z oboru. Je tak potřeba splnit pouze všeobecné podmínky, které nejsou nijak složité nebo náročné.

Pozor na hygienu

Co ovšem vy i vaši zaměstnanci budou potřebovat je potravinářský průkaz, který prokazuje, že jsou všichni zaměstnanci zdravotně způsobilý k manipulaci s potravinami. Další na co je ze zákona potřeba myslet je vyhláška 347/2002 Sb. Ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na prodej potravin.

Podle toho je nutné mít zařízenou celou prodejnu včetně skladů a úložných prostor. Každá prodejna podle svého účelu, rozsahu a sortimentu prodávaných potravin  má jiné hygienické požadavky.

Nesmí chybět pokladna

Pokladna je v každém obchodě samozřejmostí. Proto je potřeba si na začátku rozmyslet jaký druh si z trhu vyberete. Základní rozdělení je na klasické pokladny nebo na pokladní systémy, které vám zároveň sledují stav zboží na skladě a také množství prodaného sortimentu.

Regály jsou základní stavení kámen

Obchod bez regálů o obchodu nezařídíte. Zboží musí být v jakémkoliv obchodě vystavené, přehledně poskládané a zákazníkům na očích. S tím vám pomohou regály do prodejny, které se mají celou řadu variant a přizpůsobí se tak každému zboží různých velikostí.

Prodejních regálů existuje celá řada, a to od přístěnných, oboustranných, rohových nebo samostatně stojících v prostoru. Záleží tak na charakteru prodejny a také na vašem osobním vkusu, Stejně jakou jsou různé regály do obchodu, jsou také různé materiály, ze kterých se mohou vyrábět,

Mezi klasické materiály používané na výrobu regálů do obchodů jsou kov, dřevo nebo plast. Podle cenové relace se pak odvíjí kvalita materiálu a také celkového zpracované, které má vliv na nosnost jednotlivých polic i celého regálu. Proto prodejní regály vybírejte podle:

  • konstrukce,
  • materiálu,
  • nosnosti.

Nezapomeňte na chladicí boxy

Pokud si chcete otevřít obchod s potravinami bez chladicích boxů se neobjedete. Ideální jsou takové chladicí boxy, do kterých zákazník vidí, můžete si zboží vybrat a až poté box otevřít a vzít si zboží. Firmy, které se orientují na mrazicí a chladicí boxy, nabízejí produkty vyrobené přesně na míru a přání zákazníka.

Pulty, váhy a věšáky

V obchodě také nesmí chybět váhy, ať už budou k dispozici obsluze nebo samotným zákazníkům. Trh nabízí velké množství vah a je tak na vás jaké si do svého obchodu vyberete. Stejně tak je to s prodejními pulty nebo věšáky. Obojí slouží k vystavení a prodávání zboží. Základem je vybírat tak, aby na nebo v pultech a věšácích bylo zboží snadno přístupné zákazníkovi a bylo přehledně seřazené.