Sníh a chladné dny nejsou překážkou: Jak se udržet fit během zimy?

S příchodem chladných měsíců začíná stále více lidí trávit svůj volný čas ve vyhřátých příbytcích. Kratší dny volají ke sladkému nicnedělání, lenošení před televizí a mnoha dalších pasivních činnostech. To, že je venku zima a cvičit se nedá, je však v řadě případů jen bohapustá výmluva. Toto roční období totiž nabízí řadu aktivit a jediné, co musíte udělat, je vybrat si tu, která vás bude bavit.

Během k zdravému tělu

Běh je jedním z nejjednodušších pohybů, ke kterému nepotřebujete to nejideálnější počasí. Právě naopak. Chladné dny vás dokáží o něco více vyhecovat a pocit, že jste se odhodlali jít si zaběhat také během sněžení, je k nezaplacení. Pokud toužíte s během začít, ale chybí vám dostatečná motivace, pomoci by vám mohlo zaznamenávání svých výkonů a pokroku v mobilní aplikaci. V tomto případě ale nezapomínejte také na obaly na mobil, které vám vaše zařízení ochrání při jeho případném pádu. Díky speciálním sportovním pouzdrům si zase svůj smartphone bezpečně uchytíte například kolem bicepsu, takže vám nebude při běhu překážet.

Zdroj obrázku: baranq / Shutterstock.com

Posilovny mají v zimě otevřené

Možná to někoho překvapí, ale posilovny své brány skutečně nezavírají kvůli ošklivému nebo chladnému počasí. Cvičit ve fitku můžete kdykoli, stačí si jen vyhradit alespoň hodinu z vašeho času párkrát do týdne. Výhodou je, že fitness centra dnes najdete téměř na každém kroku.

Když nevíte, jak začít, pomůže například trenér nebo skupinové tréninky. V rámci nich se budete spolu s dalšími zúčastněnými navzájem podporovat a, kdo ví, možná si najdete pár nových přátel, se kterými nakonec budete cvičit bez ohledu na roční období.

Alternativou může být také zřízení domácí posilovny, což ovšem nemusí být nejlevnější záležitost. Ze začátku proto postačí kvalitní podložka na cvičení, pár činek, odporové pryže, blok na jógu a pár videí pro inspiraci. Dobrý trénink, i ten domácí, vás dozajista udrží fit během zimních dnů.

Zimní sporty

Kromě aktivit, které je možné provádět celoročně, máte na výběr také z široké nabídky zimních sportů. I když známe mnohé extrémní zimní sporty, začít můžete klidně těmi klasickými. Vydejte se do hor na pořádnou lyžovačku nebo se naučte snowboardovat či běžkovat. Dokonce kvůli zimním sportům někdy nepotřebujete opustit ani brány vašeho města. Najděte si nejbližší zimní stadion, vezměte přátele a užijte si spoustu zábavy při společném bruslení. Díky tomu se udržíte v kondici a zažijete nové věci.

K zimním sportům můžeme zařadit například i zimní turistiku. Právě zasněžené vrcholky hor jí dodají magickou atmosféru. Odměnou za vynaloženou námahu vám budou nezapomenutelné výhledy. Důležité je dávat si pozor, vzít si pořádnou výbavu, dostatek vody a jídla a nezapomenout si pořádně nastudovat zimní turistické trasy, případné uzávěry, a také aktuální počasí a výstrahy od místní horské služby.