Co si sbalit s sebou pod stan?

Zmiňovat se o stanu a spacáku nám připadá stejně tak užitečné, jako když vám poradíme, že rozděláte oheň za pomoci suchého dřeva a zápalek. Existuje ale pár šikovných pomůcek, které mnoho turistů nenapadne přibalit do batůžku. Dovolte nám je představit!

Spaní a stanování

Základem pro úspěšné stanování a hlavně poklidné spaní je správně zvolené místo. Mnoho lidí neztrácí s hledáním vhodného místa čas, a to je hned na úvod největší chyba! Většinou si své počínání uvědomí až ve chvíli, kdy dočasný příbytek již postavili a důkladně znehybnili pomocí zarytých kolíků v zemi. Nepřidělávejte si práci navíc a místo si v klidu promyslete!

Nevhodně zvoleným místem je údolí, stan schovávaný pod stromy a volná prostranství na vrcholcích.  V údolí bývá v noci nejchladněji a potrápí vás nepříjemná vlhkost. Stromy jsou nebezpečné během bouřky. Zásah bleskem může způsobit nebezpečný pád silných větví na vaše nezpevněné obydlí.  Vrchol kopce vás zaskočí nejsilnější větrností.

Věrní služebníci pro klidné spaní

Nedovolte, aby vám probuzení v krásné přírodě překazil nepohodlný spánek či probdělá noc. Mějte při sobě vždy tyto pomocníky a spokojeně usínejte s příjemnou vůní přírody.

  • Náhradní kolíky

Závažná situace nastává, když zjistíte, že jste od posledního stanování ztratili několik kolíků a nemáte dostatečný počet pro aktuální stanování. Šustivé plápolání nestabilních stěn stanu vám může během noci připravit bezesnou a náročnou noc.

  • Karimatka

Pro většinu kempujících osob nekompromisní položka na seznamu. Ovšem ještě stále potkáte odvážlivce, kteří podložku do stanu neřeší a věří či doufají, že si se spacákem bohatě postačí.

Karimatka vás ochrání před studenou podlahou, ale i před případnými nerovnostmi na místě, kde jste se rozhodli utábořit. Skvělou alternativou karimatky je nafukovací matrace.

  • Polštář

Nemusíte s sebou tahat zrovna obří polštář od babičky. Bohatě postačí, když si do krosny přibalíte anatomický polštář. Poskytne vám mnohem větší pohodlí a jako skvělý bonus i zdravý spánek.

  • Repelent

I přes dokonale uzavřený stan k vám mohou zavítat miniaturní nevítaní hosté a doslova vám pít krev. Chraňte se před komáry či klíšťaty! I před ulehnutím se důkladně nastříkejte repelentem.