Red velvet
Ne nadarmo se tento dort jmenuje Red velvet – červený samet, skrývá v sobě neodolatelnou sametovou chuť smetanového krému s nadýchaným červeným korpusem.
Těm, kdo o Red velvet dortu slyší poprvé, hned objasním, co to vlastně je. Red velvet, tedy česky červený samet, je dort, který se skládá z červeného korpusu a sněhově bílého krému ze smetanového sýru. Díky této kombinaci je dort úžasný jak vzhledově, tak chuťově. Červenou barvu nezpůsobuje žádná speciální ingredience, pouze se přidá červené barvivo. V období druhé světové války se dokonce používala na obarvení červená řepa. Co ale tento korpus činí jedinečným, je kombinace jedlé sody s vinným octem, díky která jednak uvolní červené antokyany z kakaa, ale co je nejdůležitější, způsobí, že bude dortík dokonale jemný, vláčný a nadýchaný.
S korpusem tvoří dokonalou kombinaci právě krém ze smetanových sýrů. V originální receptuře se používají sýry Mascarpone a Philadelphia. Sýry tvoří ideální pár – Mascarpone je tužší a drobivější, kdežto Philadelphia je krémovější. Mascarpone je dnes k sehnání ve většině větších obchodů, ale sýr Philadelphia bohužel všude nemají. Prodává se prý v Tescu, v Kauflandu jsem ho ale nenašla, proto lze použít alternativu, a to Lučinu, nebo Gervais bez příchuti. Oba sýry jsou smetanové a jemné, podobně jako Philadeplhia.
V Americe se často používá tzv. „dortová mouka“ (cake flour), není to však nic světoborného, ale pouhá směs mouky a škrobu, což se dá velmi snadno namíchat z obyčejné hladké mouky a kukuřičného nebo bramborového škrobu (Gustin, Amylon). Připravit Red velvet je trochu náročnější, jen na korpus potřebujeme 4 mísy, které pak musíme rychle smíchat dohromady. Není to však nic nezvládnutelného a výsledek bude rozhodně stát za to.
Čas: 1 hod Množství: 1 dort Náročnost: těžší
Korpus:
- 250g hladké mouky
- 2 lžíce škrobu
- ½ čajové lžičky soli
- 2 lžíce holandského kakaa
- 110g másla
- 150g cukru
- 2 velká vejce
- 1 čajová lžička vanilkové esence
- 240ml podmáslí
- červené barvivo (2 lžíce tekutého nebo přiměřeně gelového)
- 1 čajová lžička bílého vinného octa
- 1 čajová lžička jedlé sody
Postup:
- Troubu si předehřejeme na 175 °C, dortovou formu o průměru 24cm vymažeme tukem a vysypeme polohrubou moukou.
- Připravíme si 2 mísy a jednu odměrku s nálevkou.
- V první míse vyšleháme máslo s cukrem do pěny a po jednom vmícháme vejce. Nakonec přidáme vanilkovou esenci.
- Ve druhé míse důkladně prosejeme a promícháme mouku, škrob, sůl a kakao.
- V nádobě s nálevkou smícháme podmáslí s barvivem. (pozor, ať nejste barevní i vy)
- Do máslové směsi nyní budeme zašlehávat postupně moukovou a červenou směs (mouka, červená, mouka, červená, mouka).
- Teď to bude rychlovka! Do malé mističky nasypeme lžiču sody a přidáme lžičku octa – začne to šumět, směs ještě rychle promícháme a rychle ji vmícháme do těsta. Těsto co nejrychleji přelijeme do formy a šoupneme do trouby.
- Pečeme 25-30 minut, dokud nebude těsto zcela upečené.
- Po upečení necháme vychladnout, těsto vyndáme z formy a dáme ho chvíli do mrazáku, v zimě ho můžeme nechat venku. Se zmrzlým těstem se lépe manipuluje a půjde lépe nakrájet.
Cream cheese krém
- 250g Philadelphia nebo lučina (bez příchuti)
- 250g Mascarpone
- 1 čajová lžička vanilkové esence
- 110g moučkového cukru
- 400ml vysokotučné šlehačky
Postup:
- V míse vyšleháme oba sýry, přidáme vanilkovou esenci a cukr. Poté zašleháme studenou šlehačku, krém krásně zhoustne. Hotový krém dáme na chvíli vychladnout do ledničky.
- Zmrzlý korpus necháme chvíli na lince povolit, pak ho podélně rozřezáme na 3 stejnoměrné části.
- Vyndáme krém z lednice a rozdělíme ho na 3 části, 2 stejně velké, třetí stačí méně. Připravíme si plát korpusu a natřeme ho první částí krému. Můžeme pokapat trochou rumové esence. Navrch přiložíme další plát a postup opakujeme s druhou částí krému. Přiložíme poslední část korpusu a zbylý krém rovnoměrně rozetřeme kolem celého dortu.
- Kdo chce, může ještě posypat dort rozemletými ořechy, nebo drobky z korpusu, který zbyl po zakrojení. Já použila kombinaci obou surovin.
Červený korpus je úžasně jemný a díky použitému podmáslí není suchý a dusivý, takže se dort dá jíst ještě tentýž den.