Proč vyhazovat porouchanou pračku nebo sporák, když se dají snadným způsobem opravit? Řekneme vám jak!

Lidé dnes vnímají naprosto všechno kolem sebe jako spotřební zboží, které vydrží pouze krátkou dobu a pak je načase jej vyměnit. Pozadu v tomto ohledu není ani vnímání nejrůznějších spotřebičů, kterých se v okamžiku, kdy dojde k sebemenšímu defektu, rozhodnou zbavit. Je to ale skutečně nutné? Nedalo by se přece jen udělat něco jiného, co by nezahrnovalo koupi kompletně nového spotřebiče?

Samozřejmě se nevyplatí do opravy investovat pokaždé. Někdy je spotřebič poškozen natolik, že by oprava znamenala defacto kompletní výměnu všech jeho částí, a tak nezbývá nic jiného, než skutečně zakoupit nový. Ovšem někdy se jedná o opravdu banální věc, jejíž oprava je záležitostí několika málo minut a cena se stále ještě oproti koupi nového zboží vyplatí.

Jak je to v případě jednotlivých spotřebičů a kdy se vyplatí do jejich opravy investovat peníze?

Vyzkoušíme si předchozí tvrzení v praxi na jednotlivých příkladech, kterými budou:

  • rychlovarná konvice
  • lednička
  • pračka
  • topinkovač
  • sporák

Ceny rychlovarných konvic se dnes pohybují v řádech stovek, takže v tomto případě se zdá oprava porouchané naprosto zbytečnou. Pokud tedy nemáte ke konvici žádnou citovou vazbu (například letitá po babičce), příliš se nerozpakujte a hoďte ji rovnou do koše. Koupě nové vás rozhodně na mizinu nepřivede.

V případě ledničky už se jedná o daleko větší oříšek. Záleží na tom, o jak rozsáhlé poškození se jedná. Pokud jen nedoléhají dvířka a nebo jsou povolené jejich panty, dá se problém snadno vyřešit a zakoupení lednice nové není třeba. Jestli se ale porouchá chladící motor, který je v mnoha případech pro ledničku i mrazák pouze jeden, zřejmě by se vám spíše vyplatilo zainvestovat do nové, lepší a modernější.

Může jít o drobnost

Pračka je jeden z dražších spotřebičů v našem seznamu a právě proto si hned na začátku musíme říct, že její vyhození by měla být ta poslední z možností. Většinou se totiž porouchá jen obyčejné ohřívací těleso do pračky, které se dá ale jednoduše a za přijatelnou cenu vyměnit. Rozdíl mezi zakoupením jednoho dílu a kompletní nové pračky je tedy opravdu citelný.

Topinkovačem se opět dostáváme ke spotřebičům, které stojí doslova pár korun a tudíž se nemusíte dlouze rozpakovat, když s ním budete stát nad otevřeným odpadkovým košem. Investice do opravy se jednoznačně nevyplatí.

Sporák je dalším příslušenstvím vaší domácnosti, které stálo opravdu velké peníze a vzdávat se jej kvůli drobné závadě není rozhodně na místě. Jako tomu bylo v případě pračky, i ve sporáku dochází nejčastěji k tomu, že odejde ohřívací těleso do sporáku. Takže i postup řešení tohoto problému bude prakticky stejný – zakoupit novou součástku a namontovat ji místo té stávající.

Utrácejte tedy peníze jen za to, co skutečně potřebujete. Pak vám zbude daleko víc na to, co skutečně chcete, a to se vyplatí!