Předvánoční úklid? 3 tipy, jak se vydat zlatou střední cestou!

Každý rok téměř nestíháte a Vánoce pro vás znamenají víc stresu než odpočinku? Naplánujte si vše tak, abyste se stresu vyhnuli, a přitom trávili Vánoce v takovém prostředí, které je příjemné a útulné. Jak skloubit tyto dva zdánlivě neslučitelné cíle, když zrovna nevlastníte kouzelný proutek?

Jak to běžně chodí?

Zlí jazykové – nebo možná ti moudřejší – tvrdí, že není potřeba uklízet, protože nejdůležitější je přece duch Vánoc, a ne dokonale vysmýčený dům. Vy ale máte pocit, že duch Vánoc a dobrá nálada nepřijdou, dokud nebudete mít hotové povinnosti? Všechno jde, když se chce, jen je potřeba si předvánoční úklid naplánovat dostatečně dopředu.

Vánoční LED osvětlení
Vánoční LED osvětlení

1) Velké praní, čištění a mytí oken

Začněte tím, že sundáte záclony, závěsy, posbíráte bytový textil včetně polštářů a dáte vše prát. Mezitím umyjte okna, nebo pokud si netroufnete, poproste svou drahou polovičku nebo použijte stěrku s teleskopickou tyčí, ať nemusíte šplhat nikam vysoko, zejména pokud máte závratě. I tuhle fázi lze rozdělit na dvě části – nejprve vyprat textilie a utřít žaluzie a v druhé fázi vyprat záclony a umýt okna. Záclony můžete věšet ještě mokré, ale již na čistá okna.

2) Prach a podlahy

Utírání prachu a zametání nebo vytírání děláme téměř denně, a to hlavně když máme čtyřnohého domácího mazlíčka. Práci si ale můžete usnadnit tím, že použijete na podlahu robotický vysavač. Co ale jednou za čas využít také parní mop, a dopřát tak svému domovu maximální čistotu? Pokud vám to čas dovolí, sundejte z poliček veškeré dekorativní předměty – hlavně sklo a porcelán a ručně vše umyjte teplou vodou případně saponátem.

Vánoční LED osvětlení
Vánoční LED osvětlení

3) Výzdoba

Máte hotovo, váš byt či dům už voní čistotou, ale ještě tomu něco chybí? Naaranžujte si doma vánoční světýlka, pořiďte vonné svíčky nebo si s dětmi vyrobte nějakou tu vánoční dekoraci z papíru. A co je nejdůležitější? Pohodlně se usaďte a rozjímejte – vždyť už máte hotovo. Duch Vánoc už je jistě na cestě!