Povlečení do parného léta

Máte rádi léto, ale teplé noci nejsou nic pro váš? Základem je spát v přírodních materiálech, ať už se jedná o matrace, rám postele nebo povlečení. Skvěle sají pot, jsou prodyšné a co je nejdůležitější chladí. Seznamte se s povlečením z damašku a prostěradlem ze lnu.

Kvalitní a zdravý spánek je základem úspěšného dne. Ovšem ten se může zdát v letních dnech a nocích prakticky nemožný. Ale opak je pravdou, stačí spát v povlečení, které bude chladit a bude sát pot. Takové vlastnosti nabízí damaškové povlečení, bavlněné povlečení a povlečení ze lnu.

Začneme prostěradlem

Mnoho z nás na prostěradlo zapomíná a většinou volí to nejlevnější, protože ho nepovažujeme za důležitou část postele. To je ale chyba. Prostěradlo má na náš spánek velký vliv. Nejen kvůli materiálu, ale pokud se nám hrne nebo padá z postele, spánek nikdy nebude plynulý a kvalitní.

Vsaďte na len

Již naši předkové věděli, že len je vedle bavlny na povlečení a celkově na oblékání nejlepší volbou. len je ekologický materiál, který při svém pěstování nevyžaduje žádná chemická hnojiva a ani při svém zpracování nevyžaduje chemické úpravy.

Len je také nejpevnější textilní vláknem, které se stoupajícím počtem praní získává na kvalitě a jeho síla v tahu je srovnatelný s určitými druhy oceli. Len je nejpevnější mokrý, proto je také hojně používán na kuchyňské utěrky a také prostěradla.

V současné době na trhu lněná prostěradla najdete a dokonce v různých provedení. Není tak problém najít prostěradlo ze lnu s gumou nebo vypínací. Jedinou nevýhodou je jejich cena. Pohybuje asi 3x výš než cena klasického froté prostěradla nebo úpletového prostěradla.

Damašek vás ochladí

Nejideálnějším materiálem na ložní povlečení vhodné na teplé letní noci je damašek. tento materiál, který znali již v Číně již před tisíci lety, se vyrábí z nejjemnější česané příze z egyptské bavlny.

Damašek v číslech

Damašek připomíná na omak hedvábí a to díky tomu, že 1 kilometr takové příze váží pouhých 6 gramů. Na jedno povlečení je tak potřeba více jak 70 000 přízí, které dosahují celkové délky 200 km.

Díky své lehkosti, ale zároveň pevnosti a savosti je tak damaškové povlečení jako stvořené pro horké letní dny a noci. I přes jemnost vláken je damaškové povlečení velmi pevné a vyznačuje se dlouhou životností, proto zcela jistě najdete damaškové povlečení ve skříni své babičky,

Damaškové povlečení je také velmi oblíbené díky barevné stálosti a vzoru. Vzor se neztrácí ani nešisuje, protože je tvořen přímo samotným tkaním. Damaškové povlečení má většinou nadčasový design, který se hodí do všech ložnic.

Matrace z koňských žíní

Všimli jste si, že vše co se dnes považuje za nejkvalitnější, nejodolnější a nejfunkčnější, je z materiálů, které znali již naši předkové. Ať už je to bavlna, nebo damašek na povlečení, len na prostěradla a utěrky, tak to jsou koňské žíně na výrobu matrací.

Matrace z koňských žíní s kombinací vláken z bavlny a vlny, odvádějí nejvíce vlhkosti a tepla a vám se tak v létě bude spát jako na obláčku. Vsaďte tak při zařizování vaší ložnice na přírodní materiály a v zimě vám nebude zima a v létě vedro.