Podnikatelské půjčky: Jaké alternativy jsou k dispozici?

Jakákoli společnost potřebuje do svých začátků nemalou finanční injekci. Není se čemu divit. Nákup vybavení bývá neskutečně nákladný stejně jako pořízení vstupního materiálu a jiných věcí. Financování je vcelku složitou záležitostí. Častokrát na pokrytí všech těchto výdajů majitel začínající firmy nemá dostatečný kapitál. Využít tedy musí podnikatelských půjček. Na trhu je jich spousta a vybrat si tu správnou nemusí být zrovna dvakrát jednoduché. Z toho důvodu se podíváme na podnikatelské úvěry mnohem podrobněji. Jaké alternativy tedy existují?

Podnikatelská půjčka v bance

Tradiční záležitost. Banky nabízejí hned 3 druhy podnikatelských půjček. Jedná se o úvěry provozní, investiční a kontokorentní. Všechny se logicky liší podmínkami pro jejich získání. U kontokorentního je čerpání zřejmě nejjednodušší, další dva už jsou v tomto ohledu poněkud složitější. Co všechno beru banky v potaz v momentu, kdy je u nich žádost o podnikatelský úvěr? Jedná se nejčastěji o:

  • míru aktuálního zadlužení dané společnosti,
  • finanční rozvahu firmy,
  • historii půjček,
  • podnikatelské a investiční záměry.

Jakýkoli žadatel musí pochopitelně ručit. Obecně lze říct, že v bance je možné získat úvěr klidně i v řádech několika milionů korun. Jeho splatnost se zpravidla pohybuje do 20 let.

Podnikatelská půjčka u nebankovní společnosti

Podnikatelské aktivity je možné financovat i mimo bankovní sektor. Nebankovní společnosti jsou většinou ochotné nabídnout neúčelové půjčky. Dokladovat bude podnikatel minimum. Nebankovní společnosti nevyžadují dokumenty týkající se aktuálního hospodaření a vývoje dané společnosti. Podnikatel bude ale v každém případě ručit svým majetkem, případně určitým počtem nemovitostí. U nebankovních půjček se ovšem setkáváme s poměrně kratší splatností a menším objemem finančních prostředků. Jde o stovky tisíc korun. Splatnost se většinou pohybuje v maximu kolem 8 let.

Pozor na prodlení a další aspekty

Jak u bankovních, tak i u nebankovních půjček pro podnikatele je třeba myslet na několik důležitých aspektů. V první řadě se zaměřte na RPSN a jakékoli další poplatky, jež jsou s realizací půjčky a vedením úvěrového účtu spjaté. Hned na počátku byste měli vědět, kolik peněz ve finále přeplatíte. S tím samozřejmě souvisí také případné nesplácení půjčky. To je logicky spojené s poměrně vysokými sankcemi. Tradičně dokonce mnozí poskytovatelé vydělávají hlavně na tom, že někteří podnikatelé nedokážou dostát svým závazkům. Zjistit si poplatky za odložení splátek přitom není nijak složité. Každá společnost nabízející půjčky musí jednoznačně tyto poplatky zveřejnit ve svých podmínkách. I tak si potenciální klient udělá o půjčce obrázek.