Podle čeho poskytovatelé posuzují, zda vám schválí půjčku, či nikoliv?
Vzít si úvěr je velké rozhodnutí, které musíte dobře promyslet nejen vy, ale také váš poskytovatel. Mnozí žadatelé nad závazky spojenými s půjčkou tolik neuvažují, takže si mnohdy ani neuvědomí, že by nemuseli mít dostatek financí na splácení dluhu. Naštěstí je zde zodpovědný poskytovatel, který vaši životní situaci vždy sám prověří, aby k vám domů později nemusel posílat vymahače nebo dokonce exekutora.
Každý, kdo se rozhodl pro bankovní, ale i nebankovní krátkodobou půjčku, o ni musí nejprve zažádat a počkat, zda vám společnost vaši žádost schválí. Aby k tomu došlo, je třeba splňovat určité požadavky, které daná společnost na klienty má. Každý poskytovatel se může v některých podmínkách drobně lišit, avšak základní kritéria mají všichni stejná. Podle čeho tedy poskytovatel rozhodne, jestli vám finance poskytne, či nikoliv?
Dostatečně vysoký příjem
První, co banky i nebankovní společnosti při vaší žádosti posuzují, je to, jestli máte dostatečně vysoký měsíční příjem, abyste byli schopni váš dluh bez potíží splácet. Sice se najdou i takové nebankovní společnosti, které poskytují půjčku bez doložení příjmu, takže nepotřebují znát váš pravidelný příjem, ale ve většině případů váš plat znát chtějí. Kromě výše měsíčního příjmu může poskytovatel také chtít vědět, jestli jste ve zkušební době, nebo jestli máte smlouvu na dobu určitou nebo na dobu neurčitou.
Plnoletost žadatele
Žádost o úvěr může být schválena pouze plnoletým žadatelům. Osmnáct let není ovšem jediný věk, který musíte pro získání půjčky splňovat. Mnohé společnosti mají také vrchní věkovou hranici, která se u různých finančních poskytovatelů liší. Vždy se však pohybuje okolo sedmdesáti let, proto pokud se rozhodnete o půjčku požádat v pozdějších letech, berte v potaz i toto věkové omezení.
Nesprávné údaje v žádosti o půjčku
Nebankovní půjčky lze sjednávat online prostřednictvím počítače z pohodlí vašeho domova, takže nemusíte chodit na žádnou pobočku. I přesto mají ale společnosti možnost si vaše uvedené údaje ověřit. Pokud by poskytovatel zjistil, že jste některé informace uvedli lživě, pak by vám žádost o úvěr okamžitě zamítl. Kromě toho, že peníze nezískáte, se také dostanete do potíží s policií, jelikož se jedná podle trestního zákoníku o úvěrový podvod.
Záznam v rejstříku dlužníků
Většina poskytovatelů vaši žádost o úvěr zamítne v případě, že máte záznam v rejstříku dlužníků. To platí převážně u bankovních poskytovatelů, pokud totiž žádáte o nebankovní půjčku, máte i v tomto případě šanci, že vám poskytovatel peníze poskytne. Jestliže jste ale v insolvenci, nepochodíte u bankovních, ale ani u nebankovních společností.